Prima pagină » Auto » APIA: Piața auto a scăzut cu 11% în primele patru luni

APIA: Piața auto a scăzut cu 11% în primele patru luni

APIA: Piața auto a scăzut cu 11% în primele patru luni
Vânzările de autovehicule noi au scăzut cu 10,9% în primele patru luni, la 21.916 unități, iar segmentul autoturismelor a înregistrat livrări mai mici cu 11,4%, la 18.137 unități, potrivit datelor anunțate marți de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA).

Vânzările de autovehicule noi au scăzut cu 10,9% în primele patru luni, la 21.916 unități, iar segmentul autoturismelor a înregistrat livrări mai mici cu 11,4%, la 18.137 unități, potrivit datelor anunțate marți de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA).

„În România, în continuare, vânzările sunt susținute de achizițiile realizate de către persoanele juridice (81% din total în luna aprilie), cele către persoanele fizice reprezentând doar 19% din total.
În plus, continuă să se manifeste impactul negativ al intrării masive în parcul national al vehiculelor rulate care, la un volum de aproximativ 71.000 unități la autoturisme și 15.000 la vehicule comerciale, au o creștere de 53%, respectiv 15% față de 2012. Din aceste cifre rezultă că la fiecare autovehicul (autoturism + vehicul comercial) nou vândut în România au fost aduse alte 4 rulate”, se arată într-un comunicat al APIA.

La autoturisme, topul pe mărci în primele patru luni din 2013 este format din Dacia, cu 5.248 unități vândute (28,9% din total), urmată de Volkswagen (2.082 unități/ 11,5%), Skoda (1.517 unități/ 8,4%), Renault (1.034 unități/ 5,7%), Ford (961 unități/ 5,3%) și Hyundai (917 unități/ 5,1%).

Pe modele, Dacia Logan rămâne pe primul loc, urmat de Duster, Sandero, Skoda Octavia și Volkswagen Golf.

În ceea ce privește vehiculele comerciale ușoare (LCV+ minibuse), APIA notează că vânzările au avut o scădere mai mică, de 5,6%, iar primele trei mărci (Dacia, Ford și Volkswagen), reprezintă împreună peste 45% din piață.

Producția auto locală a avut în aprilie o creștere de 9,3% față de luna precedentă, iar în primele patru luni se înregistrează un plus de 33,6% față de intervalul similar al anului trecut, la 147.053
unități, avansul fiind datorat în exclusivitate producției de autoturisme (+42%, la 147.048 unități).

Cele mai mari volume la nivelul primelor patru luni sunt înregistrate de Dacia Duster (44.013 unități), urmat de Dacia Sandero (37.425 unități), Dacia Logan (35.463 unități) și Ford B-Max (30.147 unități).

Exporturile au urcat cu 22,1% în intervalul ianuarie-aprilie, la 124.837 de unități, creșterea fiind susținută exclusiv de autoturisme (+29,3%).

Cel mai exportat model în luna aprilie a fost Dacia Duster (11.495 unități), urmat de Sandero (11.101 unități) și B-Max (7.553 unități), ordinea fiind aceeași și la nivelul primelor patru luni.

Potrivit datelor asociației, și pe plan european se înregistrează o scădere medie a pieței de 7,1% comparativ cu aceeași perioadă din anul trecut, cu numai două țări importante aflate pe plus (Marea Britanie, cu 8,9%, și Belgia cu 2,8%). Franța, Germania și Italia înregistrează scăderi peste medie, cuprinse între -8,5% și -12,3%.

„Având în vedere apropierea momentului demarării efective a Programului «Rabla» (începutul lui iunie, cînd tichetele valorice vor ajunge în posesia cetățenilor), apreciem că o eventuală revizuire a estimării făcute la începutul anului poate fi avută în vedere doar după analiza volumelor înregistrate până în luna iunie”, mai arată APIA.

Vânzările de autoturisme și vehicule comerciale noi s-au diminuat cu 20,9% anul trecut, la 87.505 de unități, una dintre cele mai mari scăderi din UE, potrivit datelor furnizate la începutul lunii februarie de APIA, care a anunțat că speră, totuși, la un avans de 5% în 2013.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Cum prepară Carmen Brumă înghețata cu cafea. Rețeta simplă, perfectă pentru zilele călduroase
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România