Prima pagină » Auto » Un nou pericol pe șosele. Tot mai mulți șoferi își fac selfie-uri în timp ce conduc

Un nou pericol pe șosele. Tot mai mulți șoferi își fac selfie-uri în timp ce conduc

Un nou pericol pe șosele. Tot mai mulți șoferi își fac selfie-uri în timp ce conduc
Șapte din zece șoferi români utilizează telefonul mobil în timp ce conduc. Totodată, Comisia Europeană ne clasează pe locul a doilea în UE în ceea ce privește folosirea acestui dispozitiv la volan. Apare și o nouă modă în rândul șoferilor, aceea de a-și face selfie-uri în timp ce conduc. Însă psihologii trag un semnal de alarmă și spun că atenția la trafic scade foarte mult atunci când vă concentrați asupra telefonului, chiar dacă nu sesizați acest lucru.

70% dintre șoferii români intervievați în cadrul unui studiu al unei companii americane au spus că folosesc telefonul în trafic. Însă telefonul nu este folosit doar pentru apeluri. Șoferii români recunosc că la noi s-a instalat o nouă modă, aceea a selfie-urilor la volan.

61% dintre șoferii români chestionați spun că folosesc telefonul în timp ce conduc pentru a trimite mesaje. Mai mult, 27% dintre ei spun că își verifică pagina de Facebook, în timp ce 17% apun că își fac chiar poze când sunt la volan.

Nu este de mirare că numărul accidentelor cauzate de utilizarea telefonului mobil sunt în creștere.

Comisarul Sorin Rus, șeful Serviciului Rutier Cluj spune că neatenția este unul dintre principalele motive ale producerii accidentelor pe șosele.

„Alte preocupări la volan decât drumul, cum ar fi folosirea telefonului mobil, pot să atragă implicarea într-un accident de circulație. Eu aș recomada ca, în viitor, telefoanele mobile să nu poată fi folosite nici măcar cu sistem handsfree”, spune comisarul Sorin Rus.

Psihologii trag și ei un semnal de alarmă și spun că cei care cred că pot face mai multe lucruri în același timp când se află la volan se înșeală.

„Avem impresia că noi putem fi atenți la mai multe lucruri în același timp. Studiile psihologice arată însă că acest lucru este fals. În acele milisecunde când tu ești atent la telefon, câmpul tău atențional nu mai surprinde și informațiile legate de trafic”, spune Răzvan Jurchiș, doctorand în Psihologie.

Deși folosirea telefonului mobil fără sistem handsfree la volan este interzisă, prea puțini șoferi se conformează. Dacă sunt prinși de polițiști, aceștia pot fi sancționați contravențional cu amendă și puncte de penalizare, scrie citynews.ro.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa se USUCĂ! Încep să DISPARĂ râurile considerate permanente
Digi24
„La o lume distanță de Moscova”: Cum evită Kadîrov războiul lui Putin, deși se laudă că trupele sale ard de nerăbdare să lupte pe front
Cancan.ro
Ce salariu primește Cătălin Măruță să prezinte 'Furnicuțele' de la Antena 1. Ia mai mult decât la Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Schimbări majore în administrația publică: dispar funcții, apar noi posturi de conducere și se modifică fișele de post
Mediafax
„Improvizație”. Manevra SECRETĂ prin care Trump a fost scos de la summitul NATO
Click
De ce a luat Emily Burghelea decizia de a se muta definitiv cu toată familia din România în Spania? Imagini exclusive din noua lor casă: „Nu am plecat pentru plajă”
Digi24
Europa se încălzește de două ori mai repede decât restul lumii. Cele patru cauze care transformă continentul într-un „punct fierbinte”
Cancan.ro
Motivul REAL pentru care Denise Rifai a fost înlocuită cu Cătălin Măruță la Antena 1
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte de a cunoaște celebritatea. Imagini rare cu prezentatoarea tv! Tatăl arab îi restricționa anumite lucruri
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Problema neașteptată a cablurilor pe bază de soia. Un șofer a plătit scump
Descopera.ro
Furnicile lucrează mai bine în grupuri mari, au aflat oamenii de știință
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ieri m-am jucat cu soția de-a doctorița și pacientul!
Descopera.ro
Un obicei zilnic simplu ar putea ameliora durerea și depresia, arată un studiu