Prima pagină » Cultură » Regizoarea Agnés Varda va fi premiată pentru întreaga carieră, la gala Academiei Europene de Film

Regizoarea Agnés Varda va fi premiată pentru întreaga carieră, la gala Academiei Europene de Film

Regizoarea Agnés Varda va fi premiată pentru întreaga carieră, la gala Academiei Europene de Film
Academia Europeană de Film îi va decerna regizoarei Agnés Varda un premiul pentru întreaga carieră.

Regizoarea franco-belgiană Agnès Varda va primi trofeul pentru întreaga carieră la cea de-a 27-a gală a premiilor Academiei de Film Europene (EFA), care va avea loc pe 13 decembrie, la Riga, în Letonia.

„În semn de recunoaștere a contribuției unice și dedicate la dezvoltarea cinematografiei, Academia de Film Europeană îi va oferi lui Agnès Varda, cu mare plăcere, premiul pentru întreaga carieră, pentru opera sa uimitoare”, se arată într-un comunicat al EFA remis MEDIAFAX.

De origine belgiană, Agnès Varda este una dintre puținele regizoare apărute în Noul Val din cinema-ul francez. Primul ei film, „La Pointe courte”, a fost lansat în 1954 și i-a adus în timp porecla de „bunica noului val francez”. Cu un montaj realizat de Alain Resnais, filmul a marcat tânăra școală franceză de cinematografie. Apoi, Agnès Varda a regizat filme de referință, colaborând cu actori de marcă, precum Philippe Noiret, Marcello Mastroianni, Catherine Deneuve și Michel Piccoli.

Printre filmele pe care le-a realizat se numără „Cleo de la 5 la 7/ Cleo from 5 to 7”, din 1962, selectat la Festivalul de la Cannes și premiat de criticii din Franța, „The Creatures”, din 1966, „Lions Love”, din 1969, „Documenteur”, din 1981, „Vagabond/ Sans toit ni loi”, din 1985, „The Gleaners and I”, din 2000, „Plajele lui Agnès/ The Beaches of Agnes”, din (2008), și scurtmetrajul „Oncle Yanco”, din 1967, dar și cinci episoade din seria TV „Agnes de ci de la Varda”, din 2011.

Toate filmele sale combină ficțiunea cu documentarul.

De-a lungul timpului a câștigat numeroase trofee, precum Ursul de Argint, la Festivalul de la Berlin, pentru „Le bonheur” (1965), Leul de Aur la Veneția, pentru „Vagabond”, premiul EFA pentru regie, pentru „The Gleaners and I”, premiul César pentru „Plajele lui Agnès”. Creația sa a fost recompensată cu Carosse d’Or la Festivalul de la Cannes, un premiu César onorific și un Leopard de Aur onorific (Locarno).

Pe lângă filme, Agnès Varda a realizat expoziții de fotografie și instalații de artă.

Anul trecut, EFA i-a acordat premiul pentru întreaga carieră actriței Catherine Deneuve, considerată o veritabilă legendă a cinematografiei franceze și mondiale.

Printre celelalte personalități care au primit acest trofeu se numără Bernardo Bertolucci, Stephen Frears, Bruno Ganz, Judi Dench, Roman Polanski, Sean Connery, Ennio Morricone, Ingmar Bergman, Marcello Mastroianni, Federico Fellini etc.

Cea de-a 27-a ediție a galei EFA va avea loc pe 13 decembrie, la Riga, iar nominalizările vor fi anunțate pe 8 noiembrie.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni