Prima pagină » Cultură » „Vincent” – Prima creație coregrafică inspirată din viața lui Vincent van Gogh, în premieră MONDIALĂ la Opera Națională București

„Vincent” – Prima creație coregrafică inspirată din viața lui Vincent van Gogh, în premieră MONDIALĂ la Opera Națională București

„Vincent” – Prima creație coregrafică inspirată din viața lui Vincent van Gogh, în premieră MONDIALĂ la Opera Națională București

În seara de 25 iunie, de la ora 19:00, Opera Națională București devine scena unei premiere mondiale remarcabile –  „Vincent”, primul spectacol coregrafic din lume dedicat vieții și frământărilor artistice ale pictorului olandez Vincent van Gogh. O experiență profundă, evocatoare, în care dansul devine expresia emoțiilor și stărilor sufletești ale unui geniu marcat de pasiune, zbucium și lumină.

Creat și pus în scenă de coregrafa Alexandra-Emma Trinca, artistă româno-olandeză, spectacolul îmbină mișcarea și expresia corporală cu un univers vizual inspirat din culorile și texturile inconfundabile ale picturilor lui Van Gogh.

Printr-un cast internațional format din dansatori din România, Moldova, Anglia și Japonia, „Vincent” devine un dialog transcultural despre sensibilitatea artistică și puterea emoției.

„«Vincent» nu este doar un omagiu, ci și o explorare viscerală a geniului”

O creație multisenzorială, „Vincent” nu este doar un omagiu, ci și o explorare viscerală a geniului, a trăirilor intense și a dorinței nestăvilite de exprimare.

Publicul este invitat să ia parte la această călătorie unică, unde dansul și muzica devin ecouri ale sufletului unui artist care a redefinit frumusețea și emoția prin fiecare tușă de culoare.

Existenţa lui Vincent van Gogh a fost marcată de neînţelegerile dintre el şi părinţi, de neîmplinirea în plan sentimental şi de nereuşita profesională şi a fost dominată de sărăcie, numeroase probleme psihice şi nefericire. A găsit totuşi un dram de fericire în pictură, în iubirea pentru natură şi în compasiunea pentru cei mai săraci decât el.

Spectacolul relevă personalitatea marelui artist, sufletul său tulburat, instabilitatea psiho-emoţională şi marea sa pasiune pentru pictură care l-a determinat mereu să picteze în ciuda insuccesului său artistic. Pictatul îi alunga gândurile năpăditoare şi îi aducea linişte în minte şi în suflet. Credinţa în menirea sa nu l-a părăsit niciun moment.

Foto Vincent van Gogh – Profimedia Images


Citește și:

O pictură de Magritte s-a vândut pentru o SUMĂ-RECORD în cadrul unei licitații din New York. Lucrarea a aparținut unei românce

Doi muzicieni români vor concerta în ANTARCTICA pentru un Record Mondial  GUINNESS WORLD RECORDS

Cel mai înalt BRAD de CRĂCIUN va fi instalat la Târgul de Crăciun din Piața Sfatului. La Brașov vor fi aprinse 1,3 milione de beculețe

Emisiunea „Drag de România mea!”, premiată de UCMR. Fuego: „Această emisiune este o mare familie, una a spațiului românesc”

Filmul „GLADIATOR II” sporește numărul turiștilor care vizitează Roma. Un consilier local atrage atenția: „Roma nu este Disneyland”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Iubitul Simonei Halep a purtat un ceas care costă cât un apartament la oficializarea relației de la Wimbledon
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
O funcție controversată lansată recent pe Instagram a fost retrasă de Meta