Prima pagină » Educație » Predarea online în școli se va prelungi! Anunţul de ultimă oră al Inspectorului Școlar General al Capitalei

Predarea online în școli se va prelungi! Anunţul de ultimă oră al Inspectorului Școlar General al Capitalei

Predarea online în școli se va prelungi! Anunţul de ultimă oră al Inspectorului Școlar General al Capitalei

Șeful Inspectoratului Școlar din București, Ionel Pușcaș, spune că ”este clar pentru toată lumea” că luni se va decide prelungirea cursurilor online în Capitală.

Cu privire la întrebările despre modul in care o sa ne desfășuram activitatea luni și in zilele următoare …..cred că este clar pentru toată lumea că, la indicele acesta epidemiologic și la numărul actual al infecțiilor cu covid, Comitetul pentru Situații de Urgență o să voteze luni prelungirea funcționării școlilor în online”, a scris Pușcaș pe Facebook.

Comitetul pentru Situaţii de Urgenţă al Municipiului Bucureşti se va reuni luni pentru a discuta scenariul de funcţionare a unităţilor de învăţământ pentru următoarele 14 zile.

Bucureștiul a raportat vineri 900 de cazuri noi de coronavirus și o incidență la mia de locuitori în ultimele 14 zile de 3,78%, semnificativ peste pragul de 3 la mie care impune scenariul online în școli.

Bucureştiul a ajuns la o rata de infectare de 3,78 la mia de locuitori

Unitățile de învățământ preuniversitar din Capitală au trecut în scenariul roșu, în care cursurile se desfășoară exclusiv online, începând din 20 octombrie, la două zile după ce în București rata incidenței cumulate a cazurilor de COVID-19 a depășit pragul de 3 la mia de locuitori. Creșele și after-school-urile au rămas deschise, iar în cazul universităților, decizia modului de defășurare a cursurilor ține de fiecare instituție în parte.

Potrivit raportării de vineri a Grupului de Comunicare Strategică, în București, rata infecțiilor este acum de 3,78. De la începutul crizei sanitare și până în prezent, în Capitală au fost confirmate 35.147 de cazuri de infectare, dintre care 900 au fost înregistrate doar în ultimele 24 de ore.

Recomandarea video

Mediafax
Se circulă în condiții de iarnă pe A1 și pe drumuri din mai multe județe din țară
Digi24
VIDEO Ce a răspuns Trump când a fost întrebat de un reporter dacă l-ar captura și pe Putin, cum a făcut-o cu Maduro
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
Anunț de la meteorologi: Ger în toată țara de sâmbătă până marți. Minime de până la -15 grade
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Theodor Stolojan: „Măsurile luate până acum nu sunt reformă. Ne-am împotmolit la o coterie transpartinică, la nivel central și local”
Cancan.ro
Călin Donca, descalificat de la Survivor 2026? 'Mi-ai stricat casa!' Altercație fizică violentă cu Cristi Boureanu
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Gandhi și puterea refuzului: de ce nonviolența nu este pasivitate