Prima pagină » Emisiuni » MARIUS TUCĂ SHOW | Ion Cristoiu îl „detronează” pe George Simion: „AUR este ținta unei campanii de supraestimare, electoral și politic”

MARIUS TUCĂ SHOW | Ion Cristoiu îl „detronează” pe George Simion: „AUR este ținta unei campanii de supraestimare, electoral și politic”

Ion Cristoiu, scriitor și publicist, a vorbit joi seara – în cadrul emisiunii „Marius Tucă Show” despre campania de supraestimare a partidului AUR, condus de George Simion. Publicistul consideră faptul că, deși, atât teoretic, cât și practic, comasarea alegerilor este „o crimă împotriva democrației”, nimeni nu a mai ieșit să protesteze. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Reamintim că însuși premierul Marcel Ciolacu a cerut autorităților din Ucraina și Republica Moldova să comunice motivele pentru care liderul partidului extremist George Simion are interdicție de intrare în ambele țări.

„Hai să termină cu legenda Simion în turul doi. Simion nu intră în turul doi!”

„AUR este ținta unei campanii de supraestimare din două puncte de vedere. Din punct de vedere electoral și din punct de vedere politic, că este extremist. Teoretic și practic, comasarea alegerilor este o crimă împotriva democrației. Cine a ieșit în stradă? Doi, în România avem 3000 de ONG-uri. Spune-mi unul dintre aceste ONG-uri care să fi inițiat o petiție”, a explicat Ion Cristoiu.

George Simion are interdicție de intrare în Republica Moldova încă din 2018

În 2021, el a forțat intrarea pe teritoriul țării vecine, dar accesul nu i-a fost permis de autoritățile moldovene. Un fost ministru al Apărării de la Chișinău a declarat că Simion ar fi avut întâlniri cu spioni ruși, acuzație negată de șeful partidului extremist AUR.

Nici în iunie 2022, deputatul român George Simion nu a fost lăsat să intre în Moldova, unde avea loc şedinţa comună a parlamentelor Republicii Moldova şi României.

De asemenea, Serviciul de Securitate al Ucrainei a confirmat oficial anul trecut faptul că liderul partidului extremist AUR, George Simion are o interdicție de 3 ani de intrare pe teritoriul statului ucrainean.

În februarie 2024, George Simion, preşedintele partidului AUR, a fost interzis în Republica Moldova pentru încă 5 ani

Inspectoratul General pentru Migrație a declarat că de la începutul războiului din proximitate a luat măsura asiguratorie de declarare ca indezirabili în cazul a 98 de străini.

În Republica Moldova, străinii pot fi declarate persoane indezirabile dacă aceștia au desfășurat, desfășoară ori există indicii temeinice în privința acestora că intenționează să desfășoare activități de natură să pună în pericol securitatea națională sau ordinea publică, a menționat Inspectoratul.

Cu privire la George Simion, Inspectoratul a declarat că „a emis o decizie de prelungire a termenului declarării străinului ca persoană indezirabilă pe teritoriul Republicii Moldova, pe un termen de încă 5 ani”.

Autoritatea competentă a Republicii Moldova a informat autoritățile din România despre decizia adoptată. (…) „Actualmente Inspectoratul General pentru Migrație se află într-un litigiu cu cetățeanul român care a contestat în instanță măsura impusă”, au precizat oficialii moldoveni.

CITIȚI ȘI:

MARIUS TUCĂ SHOW | Este George Simion agent rus? Valentin Stan, ANALIZĂ despre controversele momentului: „Vulnerabilizează groaznic țara!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani