Prima pagină » EXCLUSIV » Tudorel TOADER, despre PRIVILEGIILE lui Klaus Iohannis, după demisia din funcția de președinte: „CCR nu i-a prelungit mandatul”

Tudorel TOADER, despre PRIVILEGIILE lui Klaus Iohannis, după demisia din funcția de președinte: „CCR nu i-a prelungit mandatul”

Tudorel TOADER, despre PRIVILEGIILE lui Klaus Iohannis, după demisia din funcția de președinte:

Profesorul universitar Tudorel Toader, fost judecător CCR, a explicat, exclusiv pentru Gândul, ce se întâmplă cu privilegiile lui Klaus Iohannis, după ce și-a dat demisia, și, totodată, a atras atenția asupra faptului că magistrații Curții Constituționale nu au prelungit mandatul acestuia, după anularea alegerilor. 

Contactat telefonic de Gândul, profesorul universitar Tudorel Toader, fost ministru al Justiției și judecător CCR, a fost întrebat dacă, în urma demisiei, Klaus Iohannis va rămâne cu toate privilegiile. Acesta este de părere că președintele Senatului trebuia să preia interimatul la Cotroceni, imediat după expirarea mandatului lui Klaus Iohannis. Tudorel Toader menționează că acest lucru nu s-a întâmplat din „lipsă de voință politică”.

“Da, pentru cele două mandate încheiate. Domnul Iohannis și-a dat demisia acum dintr-un interimat discutabil. De ce spun asta? Pentru că din momentul alegerii, președintele Senatului trebuia să prezinte interimatul. CCR nu i-a prelungit mandatul lui Iohannis, doar a citat un alineat din art.83 din Constituție, iar fiecare a înțeles cum a vrut și cum a putut! Ștafeta, și mă refer aici la președintele Senatului care trebuia să o preia după încheierea mandatului Președintelui, nu a fost preluată din lipsă de voință politică! “, a declarat Tudorel Toader pentru Gândul.

Klaus Iohannis și-a dat demisia: „Voi pleca din funcție poimâine”

Birourile permanente (BPR) ale celor două camere ale Parlamentului au decis convocarea plenului reunit, marți, la ora 10:00, pentru a dezbate cererea de suspendare a lui Klaus Iohannis. La scurt timp după decizia de convocare a plenului reunit, Klaus Iohannis și-a anunțat demisia din funcția de președinte.

„Pentru a scuti România și pe cetățenii români de această criză, de această evoluție inutilă și negativă, demisionez din funcția de președinte al României. Voi pleca din funcție poimâine. Acest întreg demers va avea efecte în plan intern și va avea efecte, din păcate, și în plan extern.

În plan intern, referendumul va fi unul eminamente negativ. Societatea va fi divizată, unii vor fi de acord, alții nu vor fi de acord. Toată discuția va fi una axată doar pe negativ.

Întreaga societate va fi bulversată. Nu se va mai discuta despre alegerile prezidențiale care vor veni. Nu se va discuta despre cum va merge România mai departe. Candidații nici măcar nu vor putea să-și prezinte ideile în acest amalgam negativ”, a declarat Klaus Iohannis.

FOTO: Facebook

Citește și:

Traian Băsescu: DEMISIA lui Klaus Iohannis, un act de lașitate. E obligația președintelui să-și ducă mandatul până la capăt

Emil Boc: „Crin Antonescu poate asigura continuitatea procesului DEMOCRATIC. 109 primari spun „nu” autoritarismului”

Marcel Ciolacu, despre demisia lui Iohannis: „Nu am știut de acest anunț / Crin Antonescu rămâne candidatul coaliției”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Scenariul care îl sperie pe J.D. Vance: armele nucleare ale Franței și Marii Britanii, controlate de politicieni islamiști „în 15 ani”
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Iată cum lumina naturală poate să ajute diabeticii!