Prima pagină » Economic » ANSVSA: Încep controalele în trafic, cu Poliția Română, în cazul transporturilor ilicite de porci

ANSVSA: Încep controalele în trafic, cu Poliția Română, în cazul transporturilor ilicite de porci

ANSVSA: Încep controalele în trafic, cu Poliția Română, în cazul transporturilor ilicite de porci
ANSVSA va începe miercuri, alături de Poliția Română, controalele în vederea sancționării celor care transportă porci ilicit, contribuind la exinderea pestei porcine africane, a declarat marți președintele ANSVSA, Robert Chioveanu.

„De mâine avem un plan de acțiune, încep controalele în trafic cu Poliția Română. Acestea se desfășoară în perioada 3 decembrie – 6 ianuarie. Cei cu porcul in portbagaj vor fi sanctionați în lipsa documentelor și actelor de transport”, a spus Robert Chioveanu.

Președintele ANSVSA a adăugat că va pregăti o strategie alături de un grup de lucru format din specialiști din mediul public si privat. „Am venit într-o plină criză la ANSVSA. Proiectul meu este de elaborare a unui plan de combatere a pestei porcine. Nu putem vorbi de prevenție. Trebuie să avem o nouă strategie. Avem un grup de lucru, am adus specialiști din privat și stat. Am făcut un plan pentru circulația animalelor, pentru siguranța lor, pentru verificări în trafic. Vom acțion central. Împreună cu fermierii și cu Industria Cărnii să ne asumăm planul de combatere a Pestei. Vom lua, cu Ministerul de Interne și cu Ministerul Mediului, principalele măsuri pe termen mediu și lung”, a explicat Chioveanu.

Robert Chioveanu a mai declarat că pesta ar putea fi eradicată complet în termen de cinci ani de zile.

„Elaborarea planului va fi terminată la sfârșit de decembrie, început de ianuarie. Nu e posibil sa lupte numai ANSVSA. În cinci ani am putea să avem zonele libere”, a spus președintele ANSVSA.

În vederea găsirii unor soluții, Robert Chioveanu a spus că va călători la Bruxelles alături de ministrul Agriculturii, Adrian Oros. „În 16-18 decembrie voi merge la Bruxelles cu ministrul Agriculturii Adrian Oros sa găsim soluții concrete pentru Pesta. Ei au o atitudine sceptică, nu cred în noi. Acum două săptămâni doi comisari europeni ne-au spus că avem măsuri bine scrise dar inaplicabile”, a mai explicat președintele ANSVSA.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari