Prima pagină » Economic » Cele mai stresante locuri de muncă în 2013. Cea mai bună și cea mai proastă slujbă din acest an

Cele mai stresante locuri de muncă în 2013. Cea mai bună și cea mai proastă slujbă din acest an

Cele mai stresante locuri de muncă în 2013. Cea mai bună și cea mai proastă slujbă din acest an
Cele mai stresante job-uri vor proveni, anul acesta, din domeniul Apărării, în timp ce angajații pe care se va pune cea mai puțină presiune în 2013 vor fi cei din mediul universitar, potrivit datelor portalului american de recrutare Career Cast.

Cele mai stresante job-uri vor proveni, anul acesta, din domeniul Apărării, în timp ce angajații pe care se va pune cea mai puțină presiune în 2013 vor fi cei din mediul universitar, potrivit datelor portalului american de recrutare Career Cast.

Primul loc în clasamentul celor mai stresante locuri de muncă din 2013 este ocupat de meseria de soldat, iar a doua poziție de cea de general. Pe locul al treilea se află ocupația de pompier, iar pe al patrulea cea de pilot pe linii aeriene comerciale.

Topul celor mai stresante locuri de muncă în 2013

1. Soldat

2. General

3. Pompier

4. Pilot pe linii comerciale

5. Specialist în Relații Publice

6. Director în top management

7. Fotojurnalist

8. Reporter pentru presa scrisă

9. Taximetrist

10. Polițist

La polul opus se află anul acesta slujbele de profesor universitar, de croitor, de bijutier, de dietetician, de bibliotecar și de stilist la saloanele de înfrumusețare.

Care vor fi cele mai bune și cele mai proaste locuri de muncă în anul 2013

Tot potrivit datelor Career Cast, cel mai bun loc de muncă pe care îl poți avea anul acesta este acela de statistician care poate oferi analize profesioniste asupra sistemelor de securitate financiară. Persoanele care vor să obțină o astfel de funcție trebuie să aibă cunoștințe avansate de matematică și de analiză statistică.

Pe următoarele poziții în topul celor mai bune job-uri ale anului se află meseriile de inginer biomedical și de inginer de sistem software.

Cea mai proastă meseria va fi, în 2013, potrivit portalului american de recrutare, cea de reporter pentru presă scrisă, ea fiind urmată în top de cele de tăietor de lemne, de soldat, de actor și de lucrător la sondele petroliere.

Sursa nu explică, însă, care sunt criteriile care au stat la baza topurilor cu cele mai bune, respectiv cele mai proaste locuri de muncă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși