Prima pagină » Economic » După șase ani de pierderi, Poșta Română va încheia anul pe profit

După șase ani de pierderi, Poșta Română va încheia anul pe profit

După șase ani de pierderi, Poșta Română va încheia anul pe profit
Compania Națională Poșta Română (CNPR) va încheia acest an cu un profit operațional de 74,3 milioane de lei, comparativ cu o pierdere de 35 milioane de lei în 2013 și de 52 milioane de lei în 2012, se arată într-un comunicat al Ministerului pentru Societatea Informațională (MSI).

MSI deține un pachet de acțiuni reprezentând 75% din capitalul social al CNPR, restul acțiunilor revenind Fondului Proprietatea.

Cifrele date publicității de MSI au fost transmise de CNPR.

Potrivit Ministerului Finanțelor Publice, Poșta Română a raportat pentru anul 2013 pierderi de 29,43 milioane de lei la o cifră de afaceri de 1,15 miliarde de lei. În 2012, pierderile operatorului poștal național au atins 52,1 milioane de lei la afaceri de 1,21 miliarde de lei.

„În calitate de ministru al Societății Informaționale doresc să fac publice rezultatele financiare de excepție ale Companiei Naționale Poșta Română pentru anul 2014, care, spre satisfacția noastră, au depășit țintele de profit stabilite la preluarea mandatului. (…) Aceste rezultate arată clară că în România pot fi obținute performanțe economice și la companiile de stat atâta vreme cât există dialog, respect reciproc, încredere și profesionalism în desfășurarea activității noastre în fiecare zi în folosul societății”, a declarat ministrul Răzvan Cotovelea într-un comunicat al MSI remis MEDIAFAX.

El a adăugat că, pentru CNPR, anul 2014 se încheie cu eliminarea pericolului de insolvență pentru următorii doi ani.

„De asemenea, acest an se încheie cu o creștere salarială ce nu pune în pericol dezvoltarea companiei, cu un acord solid între conducere și sindicate precum și cu un proces de privatizare relansat ce se află în plină desfășurare”, a mai spus Cotovelea.

Pentru acest an, conform bugetului de venituri și cheltuieli aprobat prin hotărâre de guvern, Poșta Română și-a propus un profit net de 10,42 milioane de lei la venituri totale de 1,194 miliarde de lei.

În perioada 2008-2012, potrivit datelor Ministerului Finanțelor Publice, Poșta Română a consemnat pierderi în fiecare an, care, cumulate, au atins 560 milioane de lei, cu toate că a bugetat profit în fiecare an.

Cu aproximativ 27.000 de salariați, Poșta este cel mai mare operator local de profil și are o rețea teritorială de peste 5.600 de unități.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Cum a devenit feminismul atât de divizat? Femeile încearcă să reconstruiască alianțele