Prima pagină » Economic » Financial Times: De ce RĂZBOIUL comercial al lui Trump va genera haos /Taxele vamale vor crea probleme economice și tensiuni internaționale

Financial Times: De ce RĂZBOIUL comercial al lui Trump va genera haos /Taxele vamale vor crea probleme economice și tensiuni internaționale

Financial Times: De ce RĂZBOIUL comercial al lui Trump va genera haos /Taxele vamale vor crea probleme economice și tensiuni internaționale

Taxele vamale pe care intenționează să le aplice președintele Donald Trump vor genera o serie de probleme economice și tensiuni politice pe plan internațional, fără a remedia dezechilibrul comercial al Statelor Unite în relația cu națiuni precum China, comentează cotidianul Financial Times.

Donald Trump și consilierii săi nu par să înțeleagă modul în care funcționează economia, scrie Martin Wolf, într-un editorial publicat în cotidianul Financial Times sub titlul ”De ce războiul comercial al lui Trump va provoca haos”.

”Trump face două greșeli majore: în primul rând, nu are nicio idee despre avantajele comparative. În al doilea rând, cel mai grav, nu înțelege că balanța comercială este determinată de ofertă și cerere, nu de suma schimburilor bilaterale. De aceea, războiul tarifelor nu va reduce deficitele comerciale ale SUA. Dimpotrivă, mai ales în actualul context, probabil va conduce la inflație, la un conflict cu Rezerva Federală (Fed) și la pierderea încrederii în dolar”, argumentează editorialistul.

Statele Unite consumă mai mult decât produc /Programele de stimulare economică vor genera inflație

Pentru substituirea importurilor, așa cum vrea Donald Trump, sunt necesare resurse, adică o sursă de finanțare. Răspunsul ar fi ”prin exporturi” și un ”dolar puternic”, în contextul în care taxele vamale conduc la reducerea cererii de monedă străină. Dar acest lucru nu va conduce neapărat la îmbunătățirea balanței comerciale, întrucât taxele pe importuri se transformă în taxe pe exporturi, deoarece mulți producători sunt dependenți de materii prime sau piese din străinătate.

”În mod fundamental, macroeconomia câștigă de fiecare dată. (…) Balanța comercială este diferența între veniturile agregate și cheltuieli. Atât timp cât diferența rămâne aceeași, balanța comercială este neschimbată. Statele Unite consumă de mult timp mult mai mult decât veniturile”, subliniază editorialistul.

Donald Trump intenționează să obstrucționeze oferta de produse din străinătate și să stimuleze cererea internă. Dar acest lucru va înrăutăți balanța comercială, iar programele de stimulare vor genera inflație, ceea ce va forța Fed să reacționeze. Între timp, datoria federală va continua să se amplifice, riscând să afecteze încrederea investitorilor în dolar.

Acțiunile lui Trump vor genera noi dezechilibre comerciale

”Pe scurt, nu există nicio posibilitate de a reduce deficitul comercial prin politicile propuse de Trump. Reducerea deficitului în relația cu China ar conduce la creșterea deficitelor în relațiile cu alte țări. Acest lucru este inevitabil, ținând cont de presiunile macroeconomice. Politicile comerciale discriminatorii, cu tarife vamale de 60% aplicate Chinei și de 10-20% altora riscă să se extindă. (…) Și vor exista măsuri de retorsiune. Extinderea taxelor vamale în SUA și în întreaga lume probabil va conduce rapid la scăderea fluxurilor comerciale și a PIB-ului global”, atrage atenția editorialistul Martin Wolf.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO Macron afirmă că Franța și China susțin o soluție de ”pace durabilă” în Ucraina /Beijingul condamnă abordarea Washingtonului

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de CLONE ale lui Pitbull au invadat Hyde Park. Fanii artistului au stabilit un record Guinness
Digi24
Pragmatism politic sau lipsă de mijloace: de ce nu s-a materializat un atac iranian pe teritoriul SUA, în ciuda temerilor majore
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Prosport.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund. Avem dovada OFICIALĂ: s-a întâmplat în Anglia. EXCLUSIV
Adevarul
Ce joburi au românii care câștigă peste 10.000 de lei pe lună. Cum au ajuns la aceste salarii
Mediafax
Donald Trump susține că a trecut din nou testul cognitiv: „Am răspuns corect la fiecare întrebare”
Click
Un bucureștean, cucerit de frumusețea unui oraș din România: „Mi-a cam stricat standardele”
Digi24
Oana Gheorghiu: S-a putut lucra cu Bolojan atât timp cât s-au mărit taxele, dar nu când am început să ne uităm la companiile de stat
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran și pandemia Covid-19,
Ce se întâmplă doctore
Cum a slăbit Sore 30 de kilograme în doar 9 luni. Ce a scos din alimentație și regula pe care o respectă de ani de zile
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Schimbări MAJORE în grupul Volkswagen. Ce plănuiesc germanii?
Descopera.ro
Nu timpul petrecut în jocuri video îi afectează pe tineri! Ce au descoperit acum oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Volkswagen trece printr-o reorganizare profundă. Ce planuri are producătorul auto?