Prima pagină » Economic » În Mamaia, și la autoservire e scump! Cât costă o porție de hamsii și o bucată de mămăligă

În Mamaia, și la autoservire e scump! Cât costă o porție de hamsii și o bucată de mămăligă

În Mamaia, și la autoservire e scump! Cât costă o porție de hamsii și o bucată de mămăligă

S-a aflat cât te costă o gustare la o terasă din stațiunea Mamaia, în vara anului 2024. 

Prețul a 100 grame de hamsii se ridică la 14 lei.  O porție are cam 250 grame, deci 35 lei te costă în total.

O bucată de mămăligă este 5 lei.

Deci, o gustate care include hamsii și o bucată de mămăligă te poate costa 40 lei în total.

Cârnații de casă, ceafa de porc, șnițelul, aripioarele de pui și pulpele ajung tot la 14 lei per 100 grame.

Ciupercile cu usturoi sunt 10 lei/100 grame, cartofii pai sunt 7 lei/100 grame, iar o lipie este 7 lei bucata.

Inelele de calamar sau de ceapă sunt 15 lei/100 grame, păstrăvul la 100 grame este 14 lei, muștarul și ketchup sunt  3 lei/50 grame, iar lămâia este 2 lei/3 felii.

Cât costă o zi de distracție la Mamaia

Prețurile practicate în Mamaia Nord sunt pentru toate buzunarele, afirmă Matichescu, citată de replicaonline.ro. Iar prin comparație, stațiunea din România stă chiar mai bine decât alte destinații din Bulgaria, Grecia sau Spania.

Mamaia Nord, cea mai recentă stațiune de pe litoral, nu are doar cele mai noi unități de cazare de pe litoralul românesc, ci și prețuri care o fac să concureze de la egal la egal cu orice altă stațiune cu plajă din Europa. Șezlongurile costă aproximativ 50 de lei, adică mai puțin de 10 euro, chiar și mai puțin la unii operatori de plajă, iar în preț, uneori, este inclusă și o băutură, de regulă berea sau o băutură răcoritoare.

Opțiunile de masă pleacă de la 50 de lei, adică aproximativ 10 euro, în funcție de meniul ales. Sigur, pentru opțiunile á la carte mai costisitoare, turiștii pot să plătească mai mult, iar asta depinde doar de poftele și de modul în care aleg să-și configureze vacanța.

Cu o noapte de cazare cu tot, o zi de vacanță la Mamaia Nord înseamnă până în 70 de euro, ceea ce rivalizează cu orice altă stațiune europeană la plajă, având în vedere că transportul până în Mamaia Nord pentru turiștii români este mai ieftin”, afirmă Mirela Matichescu.

SURSA FOTO:  Facebook 

Citește și: Calcul complet | Câți lei COSTĂ o zi în Mamaia Nord acum, în iulie 2024: cazare + șezlong + mâncare + băutură

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 10 ianuarie 2026: Două zodii primesc ajutor financiar, altele simt o mare ușurare sufletească
Digi24
Culisele cursei globale pentru scăparea lui Maduro: întâlnirea secretă de la Vatican și oferta Rusiei
Cancan.ro
S-a aflat cauza reală a morții lui Gabriel din Buzău. Ce i-a curmat viața, de fapt. Familia se pregătește de înmormântare
Prosport.ro
Un turist cazat pentru a doua oară la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov a surprins personalul: „Încă nu ne vine să credem!”
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
Mediafax
A fost arestat cel mai periculos chinez din „imperiul mafiei cibernetice”. Avea centre de muncă forțată unde-și derula escrocheriile
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Rusia ridică miza și readuce în joc Oreșnik. De ce a aruncat Putin în luptă o armă pe care n-a mai folosit-o din 2024
Cancan.ro
Dorian Popa riscă să meargă la ÎNCHISOARE! Vești proaste pentru influencer la început de 2026
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra King după divorțul de Ilie Năstase! Actrița americană a fost a doua soție a legendarului tenismen român
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rusia a folosit din nou o „nucleară” împotriva Ucrainei. Racheta Oreșnik, lansată de pe un vehicul 12×12
Descopera.ro
Un obiect imposibil a fost găsit în spațiu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Ce spune știința despre oamenii care nu ies în oraș vineri seara?