Prima pagină » Economic » Învățăturile lui Boloș către contribuabilii săi e-Factura. Care sunt cele trei greșeli care pe care le fac „novicii”. Surpriza de 1 aprilie!

Învățăturile lui Boloș către contribuabilii săi e-Factura. Care sunt cele trei greșeli care pe care le fac „novicii”. Surpriza de 1 aprilie!

Rene Pârșan
Învățăturile lui Boloș către contribuabilii săi e-Factura. Care sunt cele trei greșeli care pe care le fac

Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, a susținut, marți, că sistemul e-Factura funcționează fără probleme și că, de fapt, utilizatorii sunt cei care fac greșeli atunci când încarcă facturile în sistemul electronic. De la  la 1 ianuarie 2024 a devenit obligatorie utilizarea sistemului în relația business to business (B2B).

Problema a fost rezolvată la tablă la postul Digi24, iată demonstrația și rezovarea:

„Într-adevăr, s-au remarcat trei tipuri de greșeli pe care frecvent le fac utilizatorii modulului” a declarat Boloș, la postul Digi24.

El a enumerat astfel cele „trei greșeli” pe care susține că utilizatorii le fac:

    1. „După ce au apăsat Trimite, nu așteaptă ca factura electronică să fie trimisă și tot tastează de nenumărate ori tasta Trimite, și din această cauză apare în sistem emisă de mai multe ori factura electronică.
    2. Ca să corecteze codul fiscal, trebuie să facă factură de stornare. Această chestiune care ține de stornare și de numărul mare de stornări sunt destul de neconfortabile. Dar utilizatorii trebuie să înțeleagă că o factură, odată încărcată în sistem, rămâne acolo și se contabilizează la TVA-ul pe care urmează fie să-l deducă sau să-l colecteze acești utilizatori.
    3. Sistemele informatice terțe, cele prin care se asigură transmiterea în modulul e-Factura – sistemele informatice proprii (ale firmelor utilizatoare n.r.)- acelea, de multe ori, la interoperabilitatea cu e-Factura, pot să dea erori”.

Boloș mai surubărește la e-Factura, iar din 1 aprilie lansează modulul antifraudă

Ministrul Finanțelor a mai spus că a discutat cu IT-iștii să introducă o modificare în sistemul e-Factura, pentru a preveni problemele reclamate de utilizatori.

„În momentul în care vor apăsa Trimite de mai multe ori pentru același exemplar de factură electronică să-l respingem și să nu ajungem cu această încărcare repetată. Astăzi am avut discuții cu colegii pe partea tehnică și am hotărât să anulăm noi trimiterile repetate din greșeala utilizatorilor, încât să n-ajungem în situația în care avem facturi încărcate în repetate rânduri” – a afirmat Boloș.

„Încercăm ca începând cu data de 1 iulie decontul de TVA să fie precompletat și să fie trimis la contribuabil în SPV precompletat. Și modulul autofraudă va fi gata de la 1 aprilie”, a mai spus el.

Citiți și: Tot ce trebuie să știi despre sistemul e-Factura, prin care se vor emite și prelua facturi electronice, din 1 ianuarie 2024

Raportarea facturilor emise în sistemul național RO e-Factura. Ghid pentru firme și pașii de urmat

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Dolly Parton, „Păpușa Blondă” a muzicii country: Cum și-a transformat imaginea publică într-o strategie de carieră