Prima pagină » Economic » O multinațională caută să angajeze tineri fără experiență

O multinațională caută să angajeze tineri fără experiență

O multinațională caută să angajeze tineri fără experiență
O multinațională prezentă și pe piața din România caută să angajeze tineri fără experiență. Aceștia vor să recruteze 400 de persoane, dintre care 300 să fie proapăt absolvenți de facultate, care să știe o limbă străină, alta decât engleza, și care să nu fi lucrat până în prezent.

Furnizorul indian de servicii de externalizare Genpact, care a ajuns la aproximativ 2.500 de angajați pe plan local, vrea să recruteze 400 de oameni până la finalul acestui an, potrivit informațiilor publicate pe site-ul companiei, notează Ziarul Financiar.

Din acestea, 75% sunt dedicate candidaților aflați la început de carieră, dar care au absolvit o facultate și știu să vorbească o limbă străină alta decât engleza.

„În jur de 200 dintre cele 300 de joburi entry-level pe care le avem vacante pot fi ocupate de tineri care nu au niciun fel de experiență pe piața muncii. Este important faptul că au absolvit o facultate, cunosc o limbă străină la nivel avansat (alta decât engleza) și își doresc să învețe. Din păcate, ultima trăsătură este mai greu de întâlnit. Tinerii nu au răbdare sau nu își mai doresc să în­vețe, nu mai sunt dispuși să inves­tească timp într-o perioadă de pre­gătire, chiar dacă durează între 4 și șase săptămâni”, spune Crina Ilie, manager de recrutare și training pe Europa în cadrul Genpact.

Continuarea acestei știri o puteți citi pe ZF Corporate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Legendele uitate care au modelat miturile arturiene: Iosif din Arimateea și primii Vânători ai Graalului