Prima pagină » Economic » PIB-ul pe cap de locuitor al României, peste cel al Ungariei. Totuși, suntem sub potențialul de creștere economică

PIB-ul pe cap de locuitor al României, peste cel al Ungariei. Totuși, suntem sub potențialul de creștere economică

PIB-ul pe cap de locuitor al României, peste cel al Ungariei. Totuși, suntem sub potențialul de creștere economică

România a depășit Ungaria la PIB-ul pe cap de locuitor, scrie presa maghiară de opoziție, care citează date Eurostat. În timp ce economia ungară se apropie de media UE în privința dezvoltării, performanța sa relativă se deteriorează în comparație cu cea a țărilor din regiune, scrie publicația ungară de opoziție Nepszava. Cu toate acestea, creșterea economică a României este încă sub potențialul real.

La jumătate de an de la publicarea datelor preliminare, Eurostat a confirmat prin cele mai recente date publicate că PIB-ul pe cap de locuitor în Ungaria (calculat la paritatea puterii de cumpărare) a fost de 76,6 la sută față de media UE, în timp ce în România acest raport a fost de 76,7 la sută.

Oficial, depășim Ungaria

Cu alte cuvinte, a devenit oficial că România a devansat Ungaria în cazul celui mai cunoscut indicator de dezvoltare.

Deși în ultimii nouă ani Ungaria a ajuns în mod constant la media de dezvoltare a UE (+8,5 puncte procentuale din 2013), economia românească a arătat o rată de convergență mult mai rapidă.

În 2013, era încă la 54,6 la sută, pentru ca până în 2022, conform datelor revizuite, să se apropie de 77 la sută, respectiv a realizat o îmbunătățire de 22,1 puncte procentuale, ceea ce este de 2,5 ori rata ungară.

România, creștere economică sub potențial

Cu toate acestea creșterea economică este sub potențialul României, iar ritmul de sporire a produsului intern brut pentru perioada 2025 – 2027 este prognozat la doar 4,6%, anunță Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză (CNSP). Instituția precizează că doar domeniul construcțiilor se apropie de nivelul de creștere de care este capabilă economia românească. Investițiile susținute de fondurile europene vor reprezenta factorul determinant în dezvoltarea economiei româneşti. Deficitul comercial va atinge însă un nivel record în 2025, 40,92 miliarde euro, conform CNSP.

Citiți și: Creșterea economică este sub potențialul României, conform Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză. Investițiile europene ar fi salvarea

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bolojan despre Crăciun: Ce își dorește, ce face și ce mănâncă
Digi24
EXCLUSIV Avertismentul lui Diaconescu, după ce serviciile secrete americane au dezvăluit planul lui Putin în Europa: „Rusia nu neagă”
Cancan.ro
Ce au putut face Andra și Cătălin Măruță în avion, în fața tuturor pasagerilor. 'Eu făceam plângere la compania aeriană'
Prosport.ro
FOTO. Antrenoarea de tenis care predă în rochii îndrăznețe și pantofi cu toc a atras atenția tuturor
Adevarul
Judecătorul care a desființat decizia CCR de anulare a alegerilor din 2024, prezent la discuțiile cu Nicușor Dan. Ce a propus la Cotroceni
Mediafax
Ce promite Ilie Bolojan pentru anul viitor. Vești bune despre inflație și economie, dar și o condiție pusă de premier
Click
Motivul pentru care e bine să pui un bănuț în bradul de Crăciun. Tradiția păstrată din generație în generație
Digi24
Prima reacție a Rusiei la dezvăluirile serviciilor secrete americane privind planul lui Putin de a ataca alte țări din Europa
Cancan.ro
Cutremur în lumea interlopă! Elvis Pian a fost eliberat din închisoare
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Fabrica din România care a produs 1 milion de anvelope în 2025. Este singura din lume cu zero emisii de CO2
Descopera.ro
Ceva s-a prăbușit pe Lună! Momentul a fost înregistrat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Soțul tău are o amantă tânără! Îmi pare rău!
Descopera.ro
Poșta daneză oprește distribuirea scrisorilor după 400 de ani