Prima pagină » Economic » PIB-ul României a fost în 2012 comparabil cu cel al statului american Iowa

PIB-ul României a fost în 2012 comparabil cu cel al statului american Iowa

PIB-ul României a fost în 2012 comparabil cu cel al statului american Iowa
O comparație între PIB-ul statelor americane și cel al altor țări din lume în 2012 arată că România poate fi asimilată statului Iowa, cea de-a 30-a economie a SUA din cele 51 analizate, arată un studiu realizat de profesorul Mark J. Perry și publicat pe site-ul aei-ideas.org.

Harta, publicată de blogul centrului de reflecție American Enterprise Institute, a fost creată prin compararea producției economice din statele americane în 2012 cu cele străine având un PIB similar. Autorul analizei este Mark J. Perry, profesor de economie la Flint campus al Universității din Michigan.

Conform acestei analize, statul cu cea mai productivă economie din Statele Unite este California, cu 2,003 trilioane de dolari în 2012, cu doar puțin sub PIB-ul Italiei în același an, care a fost de 2,013 trilioane de dolari.

Cea de-a doua economie din Statele Unite, cea a statului Texas, a fost de 1,4 trilioane de dolari în 2012, plasându-se ușor sub cea a Austriei (1,56 de trilioane de dolari).

Chiar și cu resursele sale de petrol, Arabia Saudită a avut în 2012 un PIB mai mic decât cel al Floridei (777 miliarde de dolari), și cu doar puțin mai mare decât al statului Illinois (695 de miliarde de dolari).

PIB-ul New Yorkului este puțin mai mare decât al Mexicului, iar cel al statului Washington aproape cât cel al Venezuelei, în pofida diferenței demografice mari.

PIB-ul României, de 169,396 de miliarde dolari în 2012, este cât cel al statului american Iowa (152,436 de miliarde dolari). Iowa este pe locul al 30-lea dintre cele 50 de state americane plus Disctrict of Columbia.

Economia Bulgariei este similară celei a statului Alaska și se află pe locul al 45-lea, în timp ce cea a Ungariei este similară cu cea a District of Columbia (locul 34).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Un studiu arată că arta originală reduce stresul. Diferența apare în doar 20 de minute!