Prima pagină » Economic » Rata la creditul luat de Ioana Băsescu a scăzut cu 3.800 de lei. Care este motivul

Rata la creditul luat de Ioana Băsescu a scăzut cu 3.800 de lei. Care este motivul

Rata la creditul luat de Ioana Băsescu a scăzut cu 3.800 de lei. Care este motivul
Ioana Băsescu, fiica președintelui Traian Băsescu, va plăti o rată mai mică cu 3.800 de lei la creditul de 4,6 milioane de lei pe care l-a luat recent de la CEC Bank, potrivit calculelor făcute de Ziarul Financiar.

Ioana Băsescu, fiica președintelui Traian Băsescu, va plăti o rată mai mică cu 3.800 de lei la creditul de 4,6 milioane de lei pe care l-a luat recent de la CEC Bank, potrivit calculelor făcute de Ziarul Financiar.

Inițial, rata lunară a creditului contractat la începutul lui septembrie a fost de circa 30.300 de lei, echivalentul a 6.800 de euro, dar a scăzut la 26.500 de lei (5.968 euro) în octombrie, după ajustarea indicelui Robor la 3 luni, indice în funcție de care este calculată rata în contractul respectiv.

Rata de 26.500 de lei, echivalentul a 17 salarii medii, include principalul, dobânda și un comision de administrare de 1.200 de lei, potrivit calculelor efectuate de ZF pe baza datelor din contractul de credit.

„Rata dobânzii este variabilă și se modifică periodic în funcție de variația indicelui de referință la data de întâi a fiecărui trimestru”, scrie în contractul de credit.

Indicele Robor la 3 luni ajunsese la 3,3% pe an la începutul lunii octombrie, cu 1,3 puncte procentuale sub nivelul din luna iulie, care fusese luat în calcul la încheierea contractului de credit. Dobânda nominală a creditului a devenit astfel 5,2% pe an.

Creditul are o marjă fixă de 1,9% peste indicatorul de referință, ceea ce înseamnă că dobânda nominală este de 5,2% pe an în prezent.

Dobânda anuală efecivă (care exprimă costul total al împrumutului) este de aproape 5,8% pe an, având în vedere că banca încasează lunar și un comision de administrare de aproximativ 1.200 de lei.

Formula de calcul din contractul încheiat de CEC Bank cu Ioana Băsescu este inedită, în condițiile în care banca are în oferta standard adresată persoanelor fizice două tipuri de credite destinate achiziției de teren: una cu marjă de 2,9% peste Robor la 3 luni și una cu marjă de 1,9% peste Robor la 6 luni, care are o valoare cu 0,5 puncte procentuale peste scadența de trei luni. Diferența de o jumătate de punct procentual ar însemna practic un plus de 1.400 de lei la rata lunară. Dobânda mai mică nu este singura favoare făcută de banca de stat fiicei președintelui: suma de 4,6 milioane de lei depășește cu 65% plafonul din oferta standard. Și timpul de aprobare a dosarului, de numai 5 zile lucrătoare, este surprinzător. De exemplu, un credit imobiliar Prima casă este aprobat în circa două luni.

Citește continuarea articolului în Ziarul Financiar

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Creierul criogenat al unui cercetător, „uimitor de bine conservat” după 10 ani