Prima pagină » Economic » Șeful Bundesbank: „Europa ar putea avea nevoie de 10 ani pentru a depăși criza datoriilor”

Șeful Bundesbank: „Europa ar putea avea nevoie de 10 ani pentru a depăși criza datoriilor”

Șeful Bundesbank:
Europa ar putea avea nevoie de până la 10 ani pentru a depăși criza datoriilor, iar o soluție pe termen lung va veni doar după ce politicienii vor renunța să se mai bazeze pe Banca Centrală Europeană (BCE) și vor implmenta reforme structurale, a declarat președintele Bundesbank, Jens Weidmann.

Europa ar putea avea nevoie de până la 10 ani pentru a depăși criza datoriilor, iar o soluție pe termen lung va veni doar după ce politicienii vor renunța să se mai bazeze pe Banca Centrală Europeană (BCE) și vor implmenta reforme structurale, a declarat președintele Bundesbank, Jens Weidmann.

BCE ar putea reduce dobânda de politică monetară, dacă datele macroeconomice susțin o astfel de decizie, a sugerat Weidmann, într-un interviu pentru Wall Street Journal. O diminuare a dobânzii cheie nu ar schimba, însă, evoluția economică a blocului euro, a afirmat Weidmann.

Șeful Bundesbank a apreciat acordul dintre Cipru și creditorii internaționali, care include pierderi importante pentru deponenții din cele mai mari două bănci cipriote. Deși modul în care s-a procedat în Cipru nu este un model pentru alte situații, arată importanța de a avea o ordine în care investitorii cu interese în bancă să suporte costurile în cazul unor dificultăți ale instituției de credit, a spus el.

„Depășirea crizei și a efectelor va rămâne o provocare pe parcursul următorului deceniu”, a spsus Weidmann. Poziția băncii centrale a Germaniei contrazice declarații recente ale președintelui Comisiei Europene, José Manuel Barroso, care a afirmat că cea mai dificilă perioadă a crizei din Europa a fost depășită.

Economia zonei euro ar trebui să revină pe creștere în acest an, ca urmare a accelerării activității globale, consideră Weidmann. Totuși, „calmul pe care îl vedem în prezent ar putea fi înșelător”, dacă întârzie reformele la nivel național și european, a adăugat el.

Weidmann, din poziția de șef al Bundesbank, este unul dintre cei mai influenți membri ai conducerii BCE. Bancherul german a fost singurul care s-a opus anul trecut înființării mecanismului de achiziții nelimitate de obligațiuni, Tranzacții Monetare Directe (Outright Monetary Transactions). Noua facilitate a BCE, care nu a fost încă folosită, este creditată pentru stabilizarea piețelor financiare în timpul incertitudinilor politice generate de alegerile din Italia și în perioada negocierilor pentru un acord de susținere a Ciprului.

Știrile economice de ultimă oră, de acum și pe Facebook, pe pagina Gândul Financiar

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa internațională, omagiu pentru Mircea Lucescu: „unul dintre numele importante ale fotbalului mondial a încetat din viață”
Digi24
Fulgy, fiul Clejanilor, a fost internat la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
Cancan.ro
Ce avere avea Mircea Lucescu, de fapt. A strâns o sumă uriașă din fotbal
Prosport.ro
FOTO. Despărțirea anului. Manechinul l-a părăsit pe celebrul milionar
Adevarul
Din sărăcie lucie, în legendă. Viața lui Mircea Lucescu: de la un colț de pâine împărțit la cinci, la recunoaștere internațională
Mediafax
Premierul Republicii Moldova readuce în discuție ideea unirii cu România: „Cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului își dau seama că suntem foarte aproape de unire”
Click
Povestea impresionantă a unui bărbat fără adăpost. A fost angajat la magazinul unde le cerea bani trecătorilor. „Este foarte conștiincios”
Digi24
Cum s-a transformat jefuirea unui camion cu KitKat dintr-o veste proastă într-o oportunitate de aur pentru comunicarea de criză
Cancan.ro
BREAKING | A MURIT Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
O fostă prezentatoare TV a renunțat la presă și s-a mutat cu logodnicul fotbalist în America de Sud: „Cel mai frumos capitol pe care îl încep…”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Companie ce angajează 120 de oameni la fabrica de drone din București. Modelul flagship produs aici decoleaza și aterizeaza pe verticală
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Intestinul ne poate transmite semnale dacă avem cancer, indică un studiu