Prima pagină » Economic » Softronic Craiova și compania ungară LAC vor să construiască în comun locomotive. Unde va fi construită fabrica

Softronic Craiova și compania ungară LAC vor să construiască în comun locomotive. Unde va fi construită fabrica

Softronic Craiova și compania ungară LAC vor să construiască în comun locomotive. Unde va fi construită fabrica
Softronic Craiova și compania ungară LAC vor să construiască în comun locomotive. Unde va fi construită fabrica

Softronic și LAC vor să înființeze o companie mixtă pentru construcția fabricii, care va fi finalizată până la finele anului viitor, producția de locomotive urmând să înceapă un an mai târziu.

În primul an, fabrica va produce două până la trei locomotive, după care producția anuală va crește la peste 10 unități, se arată într-un comunicat al LAC.

Softronic va deține 51% din acțiunile noii companii.

Directorul general al Softronic, Ionel Ghiță, estimează un preț de 2,5-3 milioane de dolari pentru locomotivele produse în Ungaria, sub prețul pieței, de circa 4-4,5 milioane de dolari.

Locomotivele ar urma să fie livrate cu precădere țărilor din Europa de Est și nordul Africii.

Softronic, deținută de patru persoane fizice – Ionel Ghiță (30% din capital), Ion Gârniță (26%), Augustin Popescu (26%) și Oana-Adriana Miulescu (16%) – a fost înființată în 1991 la Craiova și a încheiat anul 2012 cu afaceri de 68,6 milioane lei, potrivit datelor raportate la Ministerul de Finanțe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe