Prima pagină » Economic » Sorin Dimitriu, condamnat pentru fraude cu fonduri europene, și-a dat demisia de la conducerea CCIB

Sorin Dimitriu, condamnat pentru fraude cu fonduri europene, și-a dat demisia de la conducerea CCIB

Sorin Dimitriu, condamnat pentru fraude cu fonduri europene, și-a dat demisia de la conducerea CCIB
Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Municipiului București, Sorin Dimitriu, și-a depus demisia din funcția de conducere a camerei bucureștene, informează un comunicat al instituției.

„Prin acest gest doresc să protejez imaginea Camerei București de atacurile îndreptate împotriva mea personal, ca urmare a dosarelor de cercetare aflate pe rolul instanțelor. Întreaga mea activitate la conducerea acestei instituții a vizat exclusiv afirmarea acesteia drept un interlocutor credibil în relațiile cu mediul de afaceri, partenerii externi și autorități. Îmi doresc ca această organizație să continue proiectele inițiate pentru promovarea intereselor mediului de afaceri și susținerea parteneriatelor economice”, se arată în scrisoarea de demisie depusă de Sorin Dimitriu, la secretariatul Colegiului de Conducere al CCIB.

În luna ianuarie Sorin Dimitriu a fost condamnat de Tribunalul București la 4 ani și o lună închisoare cu executare, fiind acuzat de fraude cu fonduri europene, decizia nefiind definitivă. Potrivit deciziei Tribunalului București, Sorin Dimitriu a fost condamnat la doi ani pentru folosirea influenței sau autorității în scopul obținerii pentru sine de pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, la alți doi ani și trei luni pentru abuz în serviciu în formă continuată și la doi ani și opt luni pentru săvârșirea infracțiunii împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene. Pedepsele au fost contopite și la pedeapsa cea mai grea de 2 ani și 8 luni închisoare a fost adăugat un spor de un an și cinci luni închisoare.

De asemenea, Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB) a fost condamnată la plata unei amenzi penale de 70.000 lei pentru săvârșirea infracțiunii împotriva intereselor financiare ale Uniunii Europene.

Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de 30 de zile.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții