Prima pagină » Economic » Trump este FURIOS că Fed refuză să reducă dobânzile și îl avertizează pe Powell /„Acest personaj este ratat, iar țara noastră suportă prețul”

Trump este FURIOS că Fed refuză să reducă dobânzile și îl avertizează pe Powell /„Acest personaj este ratat, iar țara noastră suportă prețul”

Trump este FURIOS că Fed refuză să reducă dobânzile și îl avertizează pe Powell /„Acest personaj este ratat, iar țara noastră suportă prețul”

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a criticat vehement, joi, refuzul Rezervei Federale (Fed) de relaxare a politicii monetare, acuzându-l de incompetență pe președintele instituției, Jerome Powell.

”Jerome Powell, cel care acționează prea târziu, a comis-o din nou! Este din nou prea târziu, este prea furios, prea stupid și prea mult implicat politic pentru a deține funcția de președinte al Fed. Acțiunile lui generează costuri de mii de miliarde de dolari pentru țara noastră, în plus față de una dintre cele mai incompetente sau corupte renovări de clădiri din istoria construcțiilor. Altfel spus, acest personaj care acționează mereu prea târziu este total ratat, iar țara noastră suportă prețul”, a declarat Donald Trump, într-un mesaj postat pe platforma Truth Social.

Rezerva Federală (Fed), instituția bancară centrală din Statele Unite, a decis, miercuri, menținerea nivelului dobânzii de referință în intervalul 4,25-4,50%, argumentând că inflația rămâne relativ mare, iar perspectivele economice sunt incerte, în contextul tarifelor comerciale aplicate de președintele Donald Trump.

”Comitetul Federal al Piețelor Deschise va continua să monitorizeze implicațiile noilor date economice și va fi pregătit să ajusteze politica monetară în mod adecvat, dacă apar riscuri care ar putea împiedica atingerea obiectivelor. Evaluările vor ține cont de o gamă largă de informații, inclusiv despre situația pieței muncii, despre presiunile inflaționiste, despre așteptările inflației și despre evoluțiile financiare și internaționale”, a subliniat Rezerva Federală.

Inflația este de 2,7%, peste nivelul optim de 2,0%, iar economia Statelor Unite a avansat cu 3,0% în trimestrul al doilea din 2025. Președintele Donald Trump salutase miercuri noile date despre starea economiei și insista ca Rezerva Federală să relaxeze imediat politica monetară.

”Tocmai au fost publicate datele economice pe trimestrul doi: creșterea este de 3,0%, mult mai bine decât ne așteptam! Președintele Fed, care acționează mereu prea târziu, trebuie să scadă dobânzile acum. Nu există inflație. Lăsați oamenii să facă achiziții, să refinanțeze credite, case!”, a afirmat Trump.

Foto: Profimedia

RECOMANDAREA AUTORULUI:

ANALIZĂ EXCLUSIV Va fi strivită UE de presiunile SUA și ale Chinei? /Cum a dat TRUMP lumea peste cap și ce a obținut de fapt în primele luni de mandat!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un „moment de cotitură” e iminent în războiul cu Rusia, spune un comandant ucrainean
Digi24
Decizie istorică la Washington! Țara din Europa care va produce rachete Patriot pe teritoriul ei
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
De ce vara este momentul perfect pentru un „nou început”. Explicația psihologilor
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
Elevă de clasa a V-a, discurs în lacrimi despre presiunea din școală, în timp ce ministrul Educației stătea pe telefon
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Erbicidarea culturilor în luna mai – ghid complet (P)