Prima pagină » Economic » Vânzătorii de jucării, sub lupa ANPC: Inspectorii au dat amenzi în valoare de peste 100 de mii de lei

Vânzătorii de jucării, sub lupa ANPC: Inspectorii au dat amenzi în valoare de peste 100 de mii de lei

Vânzătorii de jucării, sub lupa ANPC: Inspectorii au dat amenzi în valoare de peste 100 de mii de lei
Horia Constantinescu, președintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului, a anunțat vineri, într-o conferință de presă, că ANPC a aplicat amenzi de pe 100 de mii de lei comercianților de jucării și a retras definitiv 15 mii de produse.

ANPC a confiscat jucării care nu au niciun element de indentificare în momentul în care sunt achiziționate, pe eticheta cărora este reprezentat doar prețul. Acestea reprezintă un pericol pentru copii, întrucât în caz de înghițire, nu se cunosc elementele conținute de acestea, și medicul nu poate să realizeze pe loc substanțele la care a fost predispus copilul. Printre jucăriile confiscate s-au numărat pistoalele cu bile și lanternele laser.

„Sunt peste 100 de mii de lei aplicați astăzi, peste 15 mii de produse retrase definitiv. În măsura în are niciunul dintre repere nu se dovedește a fi conform, (produsele n.r.) vor fi trimise direct la distrugere fără a mai sta să facem o evaluare inițială. Mai ales că din punct de vedere fiscal marea majoriatea a operatorilor economici nu au o evidență clară, motiv pentru care pe viitor vom solicita colaborarea și participarea altor instituții cu atribuții în domeniul fiscal”, a declarat președintele ANPC, Horia Miron Constantinescu.

În urmă cu o săptămână, un copil a suferit un accident de vedere jucându-se cu o lanternă laser, incidentul a fost semnalat de medici. În urma acestei situații, Autoritatea Națională pentru Protecția consumatorului a desfășurat acțiuni în București și în Constanța prin care au fost confiscate peste 300 de mii de astfel de lanterne. Acțiunile au fost extinse și către alte produse cu potențial periculos, a explicat președintele ANPC, vineri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman