Prima pagină » Știri externe » ALEGERILE PREZIDENȚIALE DIN FRANȚA: Unde pot vota cetățenii francezi din România

ALEGERILE PREZIDENȚIALE DIN FRANȚA: Unde pot vota cetățenii francezi din România

ALEGERILE PREZIDENȚIALE DIN  FRANȚA: Unde pot vota cetățenii francezi din România
Cetățenii francezi aflați pe teritoriul României își pot exprima votul pentru alegerea viitorului președinte al Franței, la una dintre cele trei secții de votare deschise duminică, de la ora 8, informează Ambasada Franței în România.

Cetățenii francezi își pot exprima votul la una dintre cele trei secții de votare de pe teritoriul României. Astfel, de la ora 8, până la ora 19, urnele vor fi deschise la sediul Ambasadei Franței în România, din București, la Institutul francez din Cluj, sau la Institutul francez din Iași.

Votul se poate exprima în baza buletinului de identitate sau a pașaportului, informează Ambasada Franței în România.

Aproape 47 milioane de francezi cu drept de vot sunt așteptați la urne, duminică, în primul tur al scrutinului prezidențial, după o campanie dominată de scandaluri și discuții despre imigrație, viitorul Franței în Uniunea Europeană și terorism.

Alegătorii vor avea ocazia să-și exprime opțiunea în cele peste 66.546 de secții deschise în Franța și în străinătate.

Secțiile de vot se deschid la ora locală 8.00 (9.00 ora României), urmând să se închidă la ora locală 19.00 (20.00 ora României). La Paris și în alte orașe mari, alegătorii își vor putea exprima susținerea pentru candidații înscriși în cursa electorală până la ora 21.00 (22.00 ora României).

Rezultatele primelor exit-polluri sunt așteptate imediat după închiderea urnelor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani