Prima pagină » Știri externe » Atac TERORIST la Paris, lângă Turnul Eiffel: Un turist german a murit, alte două persoane au fost rănite / Atacatorul ar fi strigat „Allah Akbar”

Atac TERORIST la Paris, lângă Turnul Eiffel: Un turist german a murit, alte două persoane au fost rănite / Atacatorul ar fi strigat „Allah Akbar”

Atac TERORIST la Paris, lângă Turnul Eiffel: Un turist german a murit, alte două persoane au fost rănite / Atacatorul ar fi strigat „Allah Akbar”
Atac terorist în Paris / Sursa foto: captură video X

O persoană a fost ucisă şi două au fost rănite sâmbătă noaptea, după ce o persoană a atacat trecători în centrul Parisului, în apropiere de Turnul Eiffel, a anunţat ministrul francez de interne, Gerald Darmanin.

Atacatorul, un tânăr în vârstă de 26 de ani, este francez de origine iraniană. Avea asupra lui „kitul teroristului” (exploziv) și fusese deja arestat în 2016 pentru că proiecta un atac. Potrivit ultimelor informații, acesta „suferă de tulburări psihice”.

Un turist german a murit, alte două persoane au fost rănite

Bărbatul decedat este un turist german care are și naționalitate filipineză, conform unor surse din poliție citate de Le Figaro. A primit mai multe lovituri la cap, spate și umeri. Alte două persoane au fost rănite în atac; una a fost lovită cu un ciocan.

Atacatorul ar fi strigat „Allah Akbar”, a informat AFP sâmbătă seară, luând informația de la o sursă din poliție.

Atacatorul era cunoscut serviciilor de informaţii franceze

Individul este cunoscut serviciilor de informații pentru asocierea sa cu islamul radical și pentru tulburări psihice. Atacatorul ar fi declarat că nu mai suportă ca musulmanii să fie uciși în Gaza și Afganistan, conform Mediafax.

Interventia poliției a fost foarte rapidă pentru că dispozitivul a fost suplimentat și prezența forțelor de ordine pe străzi este foarte importantă.

Parchetul Național Antiterorist s-a sesizat, ceea ce confirmă caracterul terorist al atacului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO