Prima pagină » Știri externe » ATACURI. Oficial Google: Echipele de campanie ale lui Donald Trump și Joe Biden au fost ținte ale hackerilor chinezi și iranieni

ATACURI. Oficial Google: Echipele de campanie ale lui Donald Trump și Joe Biden au fost ținte ale hackerilor chinezi și iranieni

ATACURI. Oficial Google: Echipele de campanie ale lui Donald Trump și Joe Biden au fost ținte ale hackerilor chinezi și iranieni
Un programator român a furat 722 de milioane de dolari. Ce pedeapsă riscă acesta / Sursa foto: Shutterstock

Hackeri sprijiniți de statul chinez au lansat atacuri la adresa membrilor echipei de campanie a candidatului la președinția Statelor Unite, Joe Biden, a anunțat joi un oficial din domeniul securității cibernetice de la Google. Același oficial a declarat că și conturi ale staff-ului de campanie al președintelui SUA, Donald Trump, au fost și ele atacate, de data aceasta de hackeri iranieni.

Anunțul a fost făcut pe Twitter de șeful Grupului de Analiză privind Amenințările Cibernetice al Google, Shane Huntley, citat de France 24.

Huntley a adăugat că nu există „semne de compromitere” a conturilor asociate echipelor de campanie ale celor doi politicieni americani.

Încercări de compromitere a conturilor membrilor echipei de campanie a lui Donald Trump au fost identificate și în trecut. În 2019, Microsoft a anunțat că o grupare de hackeri denumită Charming Kitten ar fi încercat să spargă conturile de e-mail ale staff-ului de campanie al unui candidat la prezidențialele de anul acesta. Presa a informat ulterior că ar fi fost vorba despre echipa lui Trump.

La începutul acestui an, compania de securitate informatică Area1 a anunțat că hackerii ruși au atacat companii care au legături cu compania ucraineană de gaze naturale la care a lucrat fiul lui Joe Biden.

Google a trimis avertismente cu privire la aceste atacuri

Google a refuzat să ofere detalii cu privire la informațiile făcute publice de Huntley, dar anunțul oficialului companiei arată cât de expuși au devenit americanii la implicarea hackerilor în campaniile electorale.

„Am trimis avertismentul nostru standard către anumiți utilizatori și am oferit informațiile pe care le deținem autorităților federale”, a declarat un purtător de cuvânt al Google.

Reprezentanții echipelor de campanie nu au răspuns solicitărilor de a comenta în legătură cu acest subiect.

Nici Ambasada Chinei la Washington, nici misiunea iraniană pe lângă Organizația Națiunilor Unite nu au comentat informațiile făcute publice de către oficialul de la Google.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Reguli drastice pentru turiștii care vor să ajungă într-o destinație turistică foarte populară