Prima pagină » Știri externe » Bangladesh neagă implicarea ISIS în atacul terorist

Bangladesh neagă implicarea ISIS în atacul terorist

Bangladesh neagă implicarea ISIS în atacul terorist
Teroriștii care au ucis 20 de civili, în principal străini, în atacul din Bangladesh aparțineau unui grup din această țară și nu organizației Stat Islamic, relatează Le Point, în pagina electronică, citând afirmații ale ministrului de Interne.

„Ei sunt membri ai grupării Jamaat-ul-Mujahideen din Bangladesh”, a insistat ministrul Asaduzzaman Khan. Potivit acestuia, ei nu au nicio legătură cu Stat Islamic.

Rețeaua Stat Islamic a revendicat luarea de ostatici, care s-a soldat cu moartea a 20 de persoane, și anume a 9 italieni, 7 japonezi, un american, un indian și doi polițiști.

Guvernul din Bangladesh neagă prezența oricărui grup terorist internațional în această țară, mai ales a rețelei Stat Islamic.

Pe de altă parte, analiștii estimează că Bangladeshul nu vrea să recunoască existența organizațiilor teroriste precum Stat Islamic sau Al-Qaida pe teritoriul său de teama de a nu speria invetsitorii.

Poliția a difuzat numele și fotografiile celor șase atactori care au fost uciși în cadrul operațiunii de sâmbătă. Un al șaptelea, care a fost arestat, este interogat de serviciile de informații.

Khan a dat asigurări că toți atacatorii avea studii universitare și proveneau din familii înstărite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod portocaliu extins: rafale de 130 km/h în România
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Mesajul postat de sora artistului Ion Drăgan, cu o zi înainte de înmormântarea acestuia: 'Ne-ai distrus pe toți'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Trenul legendar care traversează 3 țări și 8 fusuri orare
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat atunci când șoarecii de laborator au fost eliberați în natură?