Prima pagină » Știri externe » Biden a discutat cu președintele Egiptului detaliile potențialului ACORD Israel-Hamas /Scholz: „Viețile ostaticilor trebuie să aibă prioritate”

Biden a discutat cu președintele Egiptului detaliile potențialului ACORD Israel-Hamas /Scholz: „Viețile ostaticilor trebuie să aibă prioritate”

Biden a discutat cu președintele Egiptului detaliile potențialului ACORD Israel-Hamas /Scholz: „Viețile ostaticilor trebuie să aibă prioritate”

Președintele SUA, Joe Biden, a discutat, marți seară, cu omologul său din Egipt, Abdel Fattah El-Sisi, despre eforturile diplomatice în sensul unui acord între Israel și grupul militant palestinian Hamas, în timp ce cancelarul Germaniei, Olaf Scholz, a îndemnat Guvernul Benjamin Netanyahu să trateze cu prioritate eliberarea ostaticilor israelieni din Fâșia Gaza.

”În această seară, președintele Abdel Fattah El-Sisi a fost sunat de președintele SUA, Joe Biden. Conversația s-a referit la eforturile Egiptului, Statelor Unite și Qatarului de obținere a unui acord asupra unui armistițiu în Fâșia Gaza și a unui schimb de prizonieri. Cei doi președinți au evaluat cele mai noi progrese înregistrate în negocieri. Au evidențiat necesitatea ca părțile să depășească obstacolele și să demonstreze flexibilitatea necesară obținerii unui acord”, a transmis Președinția Egiptului.

Conform unor surse diplomatice, grupul islamist Hamas a acceptat proiectul acordului cu Israelul, iar negocierile sunt în etapa finală. Însă diplomați palestinieni au declarat pentru agenția Reuters că Hamas încă așteaptă prezentarea de către Guvernul Netanyahu a hărților cu zonele din Fâșia Gaza care ar urma să fie eliberate de armata israeliană.

Olaf Scholz îndeamnă Israelul să accepte acordul cu Hamas

Guvernul Benjamin Netanyahu este supus presiunilor interne și internaționale pentru acceptarea unui acord cu Hamas, dar aliații de extremă-dreapta amenință cu ieșirea de la guvernare.

Cancelarul german, Olaf Scholz, un aliat al Israelului, a îndemnat Guvernul israelian să trateze cu prioritate eliberarea ostaticilor din Fâșia Gaza, dintre care unii sunt și cetățeni germani.

”Noi înțelegem cât de dificil este pentru Israel orice acord cu organizația teroristă Hamas. Cu toate acestea, viețile ostaticilor trebuie să aibă prioritate”, a subliniat Olaf Scholz, potrivit site-ului Tagesschau.de.

Statele Unite susțin crearea unui stat palestinian

Secretarul de Stat american, Antony Blinken, a exprimat susținere, marți, pentru avansarea procesului de pace israelo-palestinian și a cerut Israelului să renunțe la anexările teritoriale în Fâșia Gaza și Cisiordania.

”Eu cred că vom obține un acord de armistițiu în Fâșia Gaza. Am lucrat multe luni intens cu partenerii pentru a dezvolta un plan post-conflict detaliat care ar permite Israelului să se retragă total din Gaza, ar împiedica revenirea Hamas și ar oferi o guvernare a Fâșiei Gaza, securitate și reconstrucție. Israelienii trebuie să decidă ce relație vor să aibă cu palestinienii. (…) Israelienii trebuie să abandoneze mitul că pot efectua anexări de facto fără consecințe costisitoare asupra democrației israeliene, asupra statutului și a securității”, a afirmat Blinken.

Armata israeliană a declanșat ofensiva pe teritoriul palestinian Fâșia Gaza ca reacție la atacurile teroriste comise de grupurile militante Hamas și Jihadul Islamic în octombrie 2023, soldate cu aproximativ 1.200 de morți în sudul Israelului. Bilanțul bombardamentelor israeliene în Fâșia Gaza a ajuns la 46.645 de morți și peste 110.000 de răniți.

Foto: Profimedia

Citește și:

Partidul lui Marine Le Pen a obținut PREȘEDINȚIA grupului de prietenie Franța-Maroc din Parlamentul de la Paris

Axios.com: Autoritățile din SUA au elaborat un plan pentru depistarea riscurilor asupra sistemelor de INTELIGENȚĂ ARTIFICIALĂ

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
„Țara cea mai puțin vizitată” din Europa cu peisaje și castele spectaculoase