Prima pagină » Știri externe » Bulgaria a exportat armament în valoare de 231 de milioane de euro în 2011

Bulgaria a exportat armament în valoare de 231 de milioane de euro în 2011

Bulgaria a exportat armament în valoare de 231 de milioane de euro în 2011
Bulgaria a exportat, în 2011, arme în valoare de 231 de milioane de euro, importurile ridicându-se la 117 milioane de euro, a anunțat miercuri Guvernul de la Sofia, relatează AFP.

Bulgaria a exportat, în 2011, arme în valoare de 231 de milioane de euro, importurile ridicându-se la 117 milioane de euro, a anunțat miercuri Guvernul de la Sofia, relatează AFP.

Dacă exporturile au scăzut ușor, importurile s-au dublat în 2011 față de anul precedent. În 2010, Bulgaria a exportat arme în valoare de 259 de milioane de euro, importurile cifrânadu-se la 55,4 milioane de euro, potrivit Guvernului.

În 2011, exporturile cele mai importante au fost destinate Irakului, Indiei, Algeriei, Afganistanului și Egiptului. Majoritatea importurilor, în special în vederea modernizării armatei naționale, provin din Franța, Italia, Germania, Serbia și Polonia.

În perioada dictaturii comuniste, de după război până în 1989-1990, Bulgaria exporta arme în valoare de 700-800 de milioane de dolari, în industria armamentului fiind angajați atunci circa 115.000 de persoane.

Pierderea piețelor din fostul Pact de la Varșovia și a celor din statele arabe și africane aflate sub embargouri internaționale a provocat o criză în industria armamentului în anii ’90, iar majoritatea întreprinzătorilor din acest sector au fost privatizați. Dar în lipsa investitorilor străini, acestea au fost cumpărate de foștii administratori, ale căror capacități de investiție au fost limitate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Aeronava pierdută de americani în timpul atacurilor de la Pearl Harbor