Prima pagină » Știri externe » Ce părere are fostul vicepreședinte american Dick Cheney despre raportul privind tortura practicată de CIA

Ce părere are fostul vicepreședinte american Dick Cheney despre raportul privind tortura practicată de CIA

Ce părere are fostul vicepreședinte american Dick Cheney despre raportul privind tortura practicată de CIA
Fostul vicepreședinte american, Dick Cheney, a afirmat, miercuri, că raportul privind tortura practicată de CIA în cursul interogatoriilor unor presupuși teroriști, dezvăluit de Senat cu o zi înainte, este „plin de prostii", relatează AFP.

„Cred că raportul este deplorabil. Mi se pare că are lipsuri”, a declarat pentru Fox News Dick Cheney, vicepreședinte în administrația George W. Bush, în perioada 2001-2009, pe când au avut loc interogatoriile forțate ale CIA asupra unor presupuși teroriști.

Raportul critic făcut public marți de Senatul american dezvăluie că tortura practicată de CIA împotriva unor presupuși teroriști nu a permis obținerea vreunei informații valabile. Comisia de Informații a Senatului a pus astfel în lumină minciunile prezentate de Agenția Centrală de Informații Congresului și Casei Albe.

„Scuzați-mă, dar acest raport est plin de prostii”, a afirmat Dick Cheney, foarte sigur pe el.

„Ei nu s-au deranjat să intervieveze persoanele cheie împlicate în acest program”, a adăugat el, afirmând că fostul președinte George W. Bush era implicat în program și cunoștea majoritatea detaliilor.

„Ce presupuneți că am fi putut face (cu Khalid Sheikh Mohammed, presupusul organizator al atentatelor din 11 septembrie)? Să-l sărutăm pe ambii obraji și să-l întrebăm: vă rugăm, vă rugăm spuneți-ne ce știți? Bineînțeles că nu”, a spus Cheney.

„Am făcut exact ceea ce trebuia pentru a pune mâna pe cei care au planificat 11 septembrie și a-i împiedica să comită alte atentate. Ne-am îndeplinit cele două misiuni”, a mai afirmat fostul vicepreședinte american.

Apelurile la începerea unor proceduri judiciare în cazul torturii practicate de CIA, un dosar pe care administrația Obama îl consideră închis, s-au multiplicat miercuri în Statele Unite și în lume.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce gătim de Sfânta Maria. 5 rețete tradiționale pentru masa de sărbătoare
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
SUA își pune aliații NATO la test: Trump decide cine rămâne „loial” înainte de retragerea trupelor din Europa
Click
De ce vezi curieri nepalezi cu geci și mănuși la temperaturi de 40°C. Explicația este surprinzătoare
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Gândirea în afara tiparelor ar putea necesita un control al creierului mai redus