Prima pagină » Știri externe » Editorial POLITICO: Cea mai dură iarnă de la începutul războiului. Trei provocări critice pentru Ucraina

Editorial POLITICO: Cea mai dură iarnă de la începutul războiului. Trei provocări critice pentru Ucraina

Olga Borșcevschi
Editorial POLITICO: Cea mai dură iarnă de la începutul războiului. Trei provocări critice pentru Ucraina

Această iarnă se anunță a fi cea mai periculoasă de la începutul războiului din Ucraina, cel puțin de la primele luni ale invaziei, acum aproape patru ani, când coloanele blindate rusești se apropiau de Kiev, arată publicația Politico într-un editorial semnat de Jamie Dettmer.

Cea mai mare întrebare din această iarnă este dacă Ucraina poate supraviețui fără a accepta un tratat de pace dezavantajos pentru ea, scrie Dettmer. Potrivit acestuia, în 2022, situația a fost salvată de rezistența ucraineană, de 2.000 de rachete antitanc furnizate de Marea Britanie cu doar câteva săptămâni înainte de invazie și incompetența tactică a Rusiei au salvat situația, alături de refuzul sfidător al președintelui Volodimir Zelenskii de a accepta oferta americanilor de evacuare.

Acum, potrivit autorului, curajul s-ar putea să nu fie suficient pentru Ucraina, pentru că soarta sa nu depinde doar de ea însăși; multe vor fi decise de aliații occidentali.

Dettmer a identificat trei provocări critice cu care se confruntă Ucraina în ajunul iernii.

Criza financiară

Autorul scrie că Ucraina ar putea rămâne fără bani încă din februarie 2026 dacă Belgia nu își ridică blocajul față de planul Uniunii Europene de a acorda Kievului 140 de miliarde de euro sub formă de „împrumut pentru reparații” garantat cu active blocate ale Băncii Centrale a Rusiei, aflate într-un depozit de titluri de valori mobiliare cu sediul la Bruxelles.

„Fără acest împrumut, UE va avea mari dificultăți în a găsi resursele necesare de care Ucraina are nevoie, mai ales acum, după ce SUA au întrerupt sprijinul financiar sub președinția lui Donald Trump. Este puțin probabil ca statele membre să accepte împrumuturi de pe piață. Guvernele cu finanțe limitate nu sunt interesate de ideea de a plăti dobânzi”, se arată în articol.

Problemele de pe front

A doua provocare pentru Ucraina o reprezintă problemele de pe front. Dettmer a reamintit că Rusia este în prezent aproape de a ocupa orașul Pokrovsk, un nod cheie de transport. Căderea orașului ar deschide o nouă etapă în lupta pentru Donețk, oferindu-le rușilor un avantaj strategic pentru a cuceri restul de 25% din regiune, precum și ar deschide calea Rusiei către Kramatorsk și Sloviansk.

Potrivit lui Dettmer, bătălia pentru Pokrovsk a scos încă o dată în evidență lipsa acută de resurse umane din armata ucraineană, deoarece Rusia are un avantaj numeric de 10 la 1.

Războiul energetic

O altă provocare pentru Ucraina este războiul energetic, notează publicația. Atacurile rusești asupra infrastructurii energetice a Ucrainei din acest an sunt mai masive ca niciodată, iar apărarea aeriană a Ucrainei nu are capacitatea de a le contracara. Kremlinul vizează acum nu doar rețeaua electrică, ci și infrastructura de gaze – sursa de căldură pentru 60% dintre ucraineni.

„Într-o singură săptămână din octombrie, trei atacuri succesive au vizat instalațiile de gaze din regiunile Harkov, Sumî și Cernihiv. Amploarea acestei probleme a devenit evidentă weekendul trecut, după un nou atac masiv asupra infrastructurii energetice a Ucrainei, care a cufundat o parte semnificativă a țării în frig și întuneric”, a remarcat autorul.

Foto: Profimedia

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Rusia vrea să cucerească Ucraina în trei etape și va forța capitularea Kievului. Urmează cea mai dură iarnă, 2026 va fi decisiv

Momentul în care Rusia este atacată de „Flamingo”, prima rachetă de croazieră produsă de Ucraina

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Orașul din Europa care a „înnebunit” pensionarii din toată lumea
Digi24
„Fără piraterie, Lavrov, doar afaceri”. Reacția Ucrainei după ce Moscova a acuzat-o de „terorism pur”
Cancan.ro
El este bărbatul care a făcut infarct, după ce a aflat că fiica lui a făcut un accident rutier. Gheorghe avea doar 45 de ani 🥲
Prosport.ro
Americanii au văzut imaginile cu Simona Halep și Dorin Mateiu și au descris-o în doar două cuvinte
Adevarul
Nuntă în familia a doi dintre cei mai bogați români. Cine sunt mirii care se căsătoresc la Iași și ce averi au părinții lor
Mediafax
Ciucu: Apartamentul meu cu 3 camere nu se compară cu «viloiul» lui Grindeanu
Click
Gina Matache recunoaște de ce nu l-a vrut pe Radu Siffredi lângă Oana. Motivul pentru care își vede rar nepoții
Digi24
China se pregătește în secret de prăbușirea regimului Putin și schimbarea puterii la Kremlin (WSJ)
Cancan.ro
Rezultatul AUTOPSIEI lui Gabi Mureșan. Care a fost cauza morții, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Kate Middleton a făcut una dintre cele mai neașteptate alegeri vestimentare din ultimii ani. Cum a apărut la Wimbledon! A radiat după ce s-a vindecat de cancer
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Noua Dacia Spring, surprinsă în teste în România. Primele imagini cu viitorul model electric de 18.000 de euro
Descopera.ro
Ceva uimitor se întâmplă în corp atunci când bei cafea regulat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă își duce BMW-ul în service: - Face un zgomot ciudat!
Descopera.ro
Una dintre cele mai populare plaje din România ar putea fi redeschisă