Prima pagină » Știri externe » Cel puțin 54 de morți și peste 30.000 de oameni, evacuați în urma inundațiilor din Brazilia FOTO

Cel puțin 54 de morți și peste 30.000 de oameni, evacuați în urma inundațiilor din Brazilia FOTO

Cel puțin 54 de persoane au murit și peste 30.000 de oameni au fost evacuați, iar peste 18 persoane au fost date dispărute în urma inundațiilor care au afectat sud-estul Braziliei, potrivit publicației Global News.

Cel puțin 54 de persoane au murit și peste 30.000 de oameni au fost evacuați, iar peste 18 persoane au fost date dispărute în urma inundațiilor care au afectat sud-estul Braziliei, potrivit publicației Global News.

Furtunile din ultimele zile au cauzat inundații și alunecări de teren, scufundând cartiere întregi și distrugând casele din statele Minas Gerais, Espirito Santo și Rio de Janeiro.

Ploile au scăzut până luni, dar era de așteptat să se reia la sfârșitul acestei săptămâni în unele zone.

Cei evacuați au fost adăpostiți în adăposturi improvizate din biserici, școli și secții de pompieri. Autoritățile locale au solicitat donații de haine, cearceafuri și saltele pentru victime.

În Minas Gerais, 15.000 de persoane au fost evacuate, iar în Espirito Santo aproximativ 10.000, conform echipelor locale de salvare.

În statul Rio de Janeiro, cel puțin 6.000 au fost evacuați, potrivit presei locale, citând persoane din diverse localități.

Peste 120 de localități din statul Minas Gerais au declarat stare de urgență.

Președintele Jair Bolsonaro a declarat că Guvernul „face tot ce este posibil”.

Foto: Muzamil / Twitter

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman