Prima pagină » Știri externe » Cine sunt rebelii HTS din Siria, care l-au îndepărtat de la putere pe Bashar al-Assad? Organizația a fost afiliată Al-Qaeda

Cine sunt rebelii HTS din Siria, care l-au îndepărtat de la putere pe Bashar al-Assad? Organizația a fost afiliată Al-Qaeda

Cine sunt rebelii HTS din Siria, care l-au îndepărtat de la putere pe Bashar al-Assad? Organizația a fost afiliată Al-Qaeda

După mai bine de un deceniu, Siria este pusă din nou în fața unor noi schimbări politice majore după ce dictatorul Bashar al-Assad a părăsit țara.

În contextul în care rebelii din gruparea HTS au ocupat capitala Damasc, președintele sirian a renunțat la putere și a plecat cu o aeronavă din țară. Inițial, nu au existat informații cu privire la destinația acestuia, însă, ulterior, autoritățile de la Moscova au anunțat că i-au acordat azil lui al-Assad.

După aceste evenimente, gruparea islamistă Hayat Tahrir al-Sham (HTS) pare că este cea care va prelua puterea în Siria. Dar ce este această organizație și ce ideologie are?

Cine sunt rebelii din Siria?

Liderul grupării militante islamiste, Hayat Tahrir al-Sham, Abu Mohammed al-Jawlani, se prezintă ca fiind cel care va prelua puterea în Siria după plecarea lui al-Assad.

Rebelii care au ocupat Siria sunt conduși de alianța islamistă Hayat Tahrir al-Sham, împreună cu o grupare-umbrelă de miliții siriene susținute de Turcia, numită „Armata Națională Siriană”.

Ambele organizații și-au stabilit bazele în nord-vestul țării, de unde au lansat ofensiva de pe 27 noiembrie, și capturând orașul Alep și orașul central Hama, al patrulea ca mărime al țării.

Fondatorul HTS, Abu Muhammad al-Jolani, a fost cândva membru al insurgenței irakiene împotriva forțelor SUA, ca membru al grupării care în cele din urmă a devenit cunoscută drept Stat Islamic.

Cunoscută în trecut drept Jabhat al-Nusra sau Frontul al-Nusra, HTS și-a declarat mai târziu loialitatea față de organizația teroristă Al-Qaeda. În cele din urmă, HTS a rupt legăturile în mod oficial cu Al-Qaeda, în 2016 și și-a schimbat denumirea în Hayat Tahrir al-Sham sau Organizația pentru Eliberarea Levantului. HTS este acum cea mai puternică facțiune rebelă din Siria, notează The Guardian.

HTS este desemnată ca grupare teroristă de către SUA, iar organizațiile pentru apărarea drepturilor omului spun că situația din zonele controlate de organizație este problematică. La nivel internațional există preocupări serioase privind drepturile omului în acele regiuni, membrii HTS fiind acuzați că au executat persoane din grupuri rivale, acuzându-le de blasfemie și adulter.

Separarea de Al-Qaeda

HTS a fost considerată una dintre cele mai eficiente și periculoase dintre grupările coalizate împotriva președintelui Bashar al-Assad. A fost desemnată ca grupare teroristă de către ONU, SUA, Turcia și alte țări. Al-Jawlani a rupt public legăturile cu al-Qaeda, a dizolvat Jabhat al-Nusra și a înființat o nouă organizație, care a luat numele Hayat Tahrir al-Sham, atunci când a fuzionat cu alte câteva grupuri similare, un an mai târziu.

BBC notează că au existat și încă există dubii cu privire la seriozitatea distanțării HTS de Al-Qaeda. Totodată, în ultima săptămână și jumătate, organizația a transmis mesaje de incluziune, unitate și respingere a violenței.

Gruparea a fost implicată în trecut în conflicte cu alte grupuri rebele și de opoziție, iar acest lucru s-ar putea întâmpla din nou, arată BBC.

Sfârșitul guvernării președintelui Assad nu schimbă în niciun fel deocamdată diviziunile din Siria, unde diferite grupuri au deținut diferite teritorii în afara controlului guvernamental.

Eforturile HTS de a câștiga legitimitate au fost, de asemenea, afectate de acuzațiile de încălcări ale drepturilor omului.

CITEȘTE ȘI:

Rusia anunță că Bashar Al-Assad „a demisionat” și a părăsit SIRIA /Israelul și Libanul intensifică măsurile de apărare

Bashar al-Assad a fugit din SIRIA după ce a pierdut sprijinul Rusiei, susține Donald Trump

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Adevărul simplu și trist: De ce cred oamenii în teoriile conspirației?