Prima pagină » Știri externe » Compania Air India, implicată într-un nou INCIDENT. Un avion a fost nevoit să aterizeze de urgență în Thailanda după o amenințare cu bombă

Compania Air India, implicată într-un nou INCIDENT. Un avion a fost nevoit să aterizeze de urgență în Thailanda după o amenințare cu bombă

Compania Air India, implicată într-un nou INCIDENT. Un avion a fost nevoit să aterizeze de urgență în Thailanda după o amenințare cu bombă
Fotografie cu caracter ilustrativ

Un zbor Air India din Phuket, Thailanda, cu destinația New Delhi, a primit vineri o amenințare cu bombă la bord și a efectuat o aterizare de urgență înapoi pe insula thailandeză, au declarat autoritățile aeroportuare.

Toți cei 156 de pasageri ai zborului AI 379 au fost escortați în siguranță din avion. Nu au fost găsite dispozitive suspecte și nu au existat perturbări ale operațiunilor aeroportuare, au declarat autoritățile din Thailanda, citate de Reuters.

Incidentul a avut loc după ce un mesaj cu o amenințare cu bombă a fost găsit într-una dintre toaletele avionului după decolare, a declarat directorul general al aeroportului Phuket, Monchai Tanode, într-o conferință de pre

„Poliția a reținut mai muli suspecți pentru a fi interogați, dar nu a putut spune cu exactitate cine a scris biletul”, a spus el.

Un oficial al Air India, Debasish Choudhury, a declarat că inițial au existat trei suspecți și că toți au fost eliberați ulterior.

Compania aeriană indiană și aeroporturile pe care operează au fost ținta multor amenințări false cu bombă anul trecut, cu aproape 1.000 de apeluri și mesaje false primite în primele zece luni ale anului, notează sursa citată.

Incidentul vine după prăbușirea unui zbor Air India în Ahmedabad, joi, la scurt timp după decolare, accident în urma căruia peste 240 de persoane și-au pierdut viața. Un avion al companiei Air India cu 242 de pasageri la bord s-a prăbușit joi după-amiază în Ahmedabad, provincia Gujarat, în India.

CITEȘTE ȘI:

Un avion cu 242 de pasageri la bord s-a PRĂBUȘIT în India. Cel puțin 130 de persoane au murit

China le-a ordonat operatorilor aerieni să nu mai cumpere aeronave BOEING, pe fondul tensiunilor comerciale cu SUA

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Pentru prima dată în 15 ani, Germania are mai mult de 3 milioane de șomeri