Prima pagină » Știri externe » Crimă între români, la un abator din Germania. Totul a pornit de la un conflict, iar unul dintre ei a fost înjunghiat și a murit la spital

Crimă între români, la un abator din Germania. Totul a pornit de la un conflict, iar unul dintre ei a fost înjunghiat și a murit la spital

Crimă între români, la un abator din Germania. Totul a pornit de la un conflict, iar unul dintre ei a fost înjunghiat și a murit la spital

Doi români, angajați la abatorul german Tonnies, s-au certat la locul de muncă și totul s-a încheiat cu o crimă. Astfel, unul dintre ei (35 de ani) și-a înjunghiat colegul de 34 de ani, care a murit ulterior la spital.

Incidentul a avut loc vineri, 12 martie, la sediul producătorului de carne Tonnies, din Rheda Wiedenbrück, landul Renania de Nord-Westfalia, potrivit Libertatea. Atunci, la scurt timp, după ora 07.00, un apel de urgență a fost dat la centrul de control al poliției locale.

Publicația Bild a scris că victima este un român, apoi postul N-TV, din Koln, și mai multe surse din presa germană au notat că și agresorul e tot de naționalitate română. Victima a fost descoperită de colegii săi, chiar după intarea în schimb, cu răni grave.

Dimineața a existat un incident între doi angajați de la hala de tăiere. Un muncitor l-a atacat pe un altul cu un cuțit. În ciuda măsurilor imediate de prim ajutor, persoana a murit în spital. Acest act oribil trebuie investigat pe deplin. Poliția și procurorul au sprijinul nostru deplin. Simpatia și condoleanțele noastre se îndreaptă către familia și prietenii angajatului”, a precizat directorul general al companiei, André Vielstädte.

Suspectul a fost arestat, iar Poliția și Parchetul din Bielefeld au preluat cazul, fără să ofere mai multe detalii. A fost deschisă o anchetă pentru a stabili dacă a fost vorba despre o crimă cu premeditare.

Mai mulți angajați români s-au infectat cu coronavirus, la Abatoarele Tonnies

Anul trecut, aproximativ 1.000 de muncitori, majoritatea români, s-au infectat cu noul coronavirus la Abatorul Toennies. Cu această ocazie, au fost descoperite condițiile grele ale muncitorilor străini în abatoare.

Aceste nereguli au dus la schimbarea legislației germane, din lanțul angajărilor fiind eliminate firmele intermediare.

S-a aflat de ce s-a răspândit coronavirusul atât de mult la abatorul din Germania unde aproape 1.000 români s-au infectat

Cercetătorii germani au descoperit, anul trecut, de ce boala s-a răspândit atât de repede în rândul lucrătorilor de la abatorul din Toennies, Germania, unde aproximativ 1.000 de români au contractat virusul SARS-CoV-2.

În cercetarea realizată de Centrul de Investigaţii pentru Infecţii din Helmholtz, Clinica Universitară din Hamburgo-Eppendorf şi Institutul de Virologie Experimentală Leibniz (HPI) se arată că factorul de transmitere masivă a COVID-19 a fost un „superspreader” – o persoană infectată foarte contagioasă, care a răspândit virusul pe o rază de circa 8 metri în jurul său, mult peste distanţa de 1,5 – 3 metri între persoane recomandată de autoritățile din Sănătate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Școli închise din cauza vremii nefavorabile, Cursuri suspendate joi și vineri
Digi24
„Întâi tragem, apoi punem întrebări”. Vechea regulă a Armatei daneze valabilă și în cazul unei invazii armate a SUA în Groenlanda
Cancan.ro
Răsturnare de situație în cazul bărbaților din Arad care au sărit de pe bloc! Vecinii lor rup tăcerea: 'Avea bănişori, dar da...
Prosport.ro
La 42 de ani, campioana e bănuită că se iubește cu un bărbat mai tânăr cu 20 de ani
Adevarul
Ce mesaj îi transmite Trump lui Putin după ce SUA au confiscat două petroliere în Europa și Caraibe
Mediafax
Cât costă în România treningul purtat de Maduro în momentul arestării. Stocul produsului s-a epuizat în mai multe țări
Click
Horoscop joi, 8 ianuarie. Leii primesc vești apăsătoare, Scorpionii află secrete
Digi24
Ce răni au suferit Maduro şi soţia lui în timp ce încercau să fugă de forţele americane
Cancan.ro
Femeie de 47 de ani, găsită moartă în apartamentul în care s-a cazat în vacanța de iarnă. A mers de 2 ori la Camera de Gardă, dar medicii au trimis-o acasă
Ce se întâmplă doctore
Stana Izbașa sfidează bătrânețea. La 56 de ani, artista din Banat se simte și arată cu 20 de ani mai tânără
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Șoferii cu vârsta peste 70 de ani vor fi supuși unor teste oftalmologice la fiecare trei ani
Descopera.ro
Care e mai sănătos: ceaiul sau cafeaua?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Un crater din Canada, numit și „Ochiul din Quebec”, arată extrem de ciudat