Prima pagină » Știri externe » Cum a devenit România sperietoare pentru Ungaria

Cum a devenit România sperietoare pentru Ungaria

Cum a devenit România sperietoare pentru Ungaria
Corupția de orice fel nu va fi tolerată, dar "refuz să transform Ungaria în România", a declarat marți, în Parlament, premierul ungar Viktor Orban, răspunzând unei întrebări din partea liderului formațiunii naționaliste radicale Jobbik, Gabor Vona, relatează MTI.

Orban a precizat că nu ar fi recomandat ca politicienii ungari sau Parlamentul să își asume rolul Parchetului și al Poliției.

„Refuz să transform Ungaria în România”, a afirmat premierul ungar, adăugând că va respinge orice proceduri extraordinare menite să acorde unor comisii parlamentare puterea autorităților responsabile de aplicarea legii.

Vona sugerase că ar trebui înființate două comisii, una care să investigheze presupusele legături ale Jobbik cu Rusia și alta care să examineze modul în care s-au îmbogățit unele persoane care au legătură cu partidul lui Orban, Fidesz.

„De ce oameni din cercul dvs. au devenit atât de bogați în ultimii ani?”, l-a întrebat Vona pe premier, referindu-se la Arpad Habony, un consilier informal, Lorinc Meszaros, un om de afaceri din satul lui Orban, și la Andrew Vajna, comisar guvernamental pentru industria filmului.

Orban a subliniat că nu a tolerat corupția de niciun fel în trecut și nu o va tolera nici în viitor. Interesele țării sunt avute în vedere atunci când se adoptă vreo decizie în Guvern, a insistat el.

Premierul a precizat că a verificat listele publice cu cei mai bogați oameni din Ungaria și nici un susținător al Fidesz nu se află între primii zece, deși partidul este la guvernare de zece ani.

Orban a afirmat însă că Jobbik este plin de infractori, cerând formațiunii să dezvăluie cine sunt susținătorii săi.

Vona a dezmințit acuzația conform căreia Jobbik ar fi primit finanțare din partea Rusiei, adăugând că independența este una dintre valorile de bază ale formațiunii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Aeronava pierdută de americani în timpul atacurilor de la Pearl Harbor