Prima pagină » Știri externe » Curtea Supremă din Arizona a interzis avortul. Femeile care încalcă legea din 1864 riscă ÎNCHISOAREA

Curtea Supremă din Arizona a interzis avortul. Femeile care încalcă legea din 1864 riscă ÎNCHISOAREA

Curtea Supremă din Arizona a interzis avortul. Femeile care încalcă legea din 1864 riscă ÎNCHISOAREA
Placă comemorativă din Arizona dedicată pentru toți fetușii „uciși” prin avort. Sursa Foto: Shutterstock

O lege veche din anul 1864 a fost reimpusă în Arizona, la ordinul Curții Supreme. Este vorba de legea care interzice avortul. 

Toate clinicile de avort vor fi închise, iar femeile care încalcă legea riscă închisoarea.

Arizona interzice avortul în totalitate

În conformitate cu o lege veche de 160 ani care intră în vigoare, femeile care fac avort riscă între doi și cinci ani de închisoare.

Pot exista excepții numai dacă viața unei femei este în pericol.

Toate clinicile de avort din statul Arizona vor fi închise. Decizia nu este definitivă.

Femeile progresiste din Arizona protestează împotriva legii din 1864, considerată „draconică”. Sursa Foto: Placă comemorativă din Arizona dedicată pentru toți fetușii „uciși” prin avort. Sursa Foto: Shutterstock

Femeile progresiste din Arizona protestează împotriva legii din 1864, considerată „draconică”. Sursa Foto: Placă comemorativă din Arizona dedicată pentru toți fetușii „uciși” prin avort. Sursa Foto: Shutterstock

Femeile pro-avort din Arizona pot anula legea printr-un referendum

Inițiativa interzicerii avotului a fost susținută de Alianța pentru Apărarea Libertăților,  o mișcare civică conservatoare care s-a alăturat activiștilor anti-avort. Aceștia au sărbătorit decizia, invocând avortul ca un act de crimă împotriva unor „copii nenăscuți și nevinovați”.

Persoanele de orientare politică progresistă, care sunt pro-avort, pot anula legea printr-un referendum organizat în noiembrie.

Decizia Curții Supreme din Arizona este precedată de deciziile altor state majoritar conservatoare care au interzis avortul pentru femeile gravide după 15 săptămâni.

Guvernatorul statului este un democrat pro-avort

Guvernatorul Katie Hobbs, democrat și pro-avort, a emis un ordin executiv anul trecut care a trecut aplicarea legii avortului în mâinile procurorului general de stat, Kris Mayes, un alt democrat. Cei doi au promis că femeile nu vor fi persecutate în efectuarea avortului pentru sarcini nedorite.

Mayes a spus că legea din 1864 este una „draconică”.  Unii republicani din Arizona, de altfel, moderați, și-au exprimat îngrijorarea în privința legii, scrie BBC.

„Decizia de azi de a reintroduce o lege de pe vremea când Arizona nu era un stat, când Războiul Civil se desfășura, iar femeile nu aveau drept de vot, va rămâne în istorie ca o pată asupra statului nostru”, a spus procurorul Mayes.  Kari Lake, un aliat apropiat al candidatului republican Donald Trump, spune că se opune deciziei.

Citește și: VATICANUL respinge schimbarea sexului, eutanasia și avortul într-un nou document, dar susține căsătoriile dintre persoanele de același sex

Recomandarea video

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”