Prima pagină » Știri externe » Directorul FBI, supărat pe noua politică de protecție a datelor a Apple și Google: Ar trebui să avem acces la telefonul mobil al răpitorului unui copil și la conținutul acestuia

Directorul FBI, supărat pe noua politică de protecție a datelor a Apple și Google: Ar trebui să avem acces la telefonul mobil al răpitorului unui copil și la conținutul acestuia

Directorul FBI, supărat pe noua politică de protecție a datelor a Apple și Google: Ar trebui să avem acces la telefonul mobil al răpitorului unui copil și la conținutul acestuia
Directorul FBI, James Comey, a criticat joi politica de protecție a datelor implementată de Apple și Google, pentru a-și asigura clienții în urma dezvăluirilor privind metodele de spionaj ale serviciilor americane de informații, relatează AFP.

„Cred în lege dar cred de asemenea că nimeni din această țară nu este mai presus de lege. Ceea ce mă îngrijorează este că companiile pot promova în mod deliberat un lucru care pune oamenii deasupra legii”, a afirmat directorul poliției federale.

Apple a fost prima companie care a anunțat că, pentru a evita să fie nevoită să livreze guvernelor datele personale ale clienților săi, nu va mai avea acces la parolele utilizatorilor aparatelor sale (iPhone și iPad) care funcționează cu noua versiune a sistemului de operare iOS 8.

Google, care deja a consolidat securitatea mesageriei sale Gmail, a reacționat ulterior, afirmând că sistemul său de operare Android asigură o protecție similară de mult timp, dar că în noua versiune utilizatorul nu va mai fi nevoit să o activeze.

Comey a subliniat că sunt în curs discuții cu Apple și Google pentru a-și schimba politica de securitate. El a afirmat că forțele de ordine ar trebui să poată avea acces la telefonul mobil al răpitorului unui copil și la conținutul acestuia, după obținerea unui mandat.

Directorul FBI a apreciat că în „era post-Snowden”, acesta este „un indiciu” că unele companii merg „prea departe”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cumpără acum, regretă mai târziu: cum funcționează shoppingul compulsiv online