Prima pagină » Știri externe » Domiciliul unui influencer algerian, percheziționat în urma unei semnalări pe platforma Pharos

Domiciliul unui influencer algerian, percheziționat în urma unei semnalări pe platforma Pharos

Domiciliul unui influencer algerian, percheziționat în urma unei semnalări pe platforma Pharos

O percheziție a fost realizată, miercuri, la domiciliul unui influencer algerian, Rafik Meziane, în urma unei semnalări pe platforma Pharos, conform informațiilor furnizate de Parchetul de la Paris.

Percheziția a avut scopul ”de a aduna materialul informatic și de a verifica elementele care permit sau nu calificarea actului drept o infracțiune”. Raportul efectuat pe platforma Phalos urmărește ”repostarea de videoclipuri fără comentarii”.

Bruno Retailleau, ministrul de interne al Franței, a anunțat pe platforma X că Rafik Meziane a fost audiat pentru ”apelul la comiterea de acte violente pe teritoriul francez”. Parchetul de la Paris a deplâns o ”dezvăluire prematură” a anchetei, adăugând că influencerul ”nu se află în arestul poliției. În stadiul acesta, nu există nicio acuzație ormală împotriva lui”.

O sursă informată cu privire la dosarul influencerului precizează că starea sa de sănătate nu a fost găsită compatibilă cu arestul, dar că ar trebui să fie interogat de poliție, joi.

Această anchetă se înscrie într-un context în care există tensiuni reale între Franța și Algeria, precum dosarele privind Sahara Occidentală și scriitorul franco-algerian Boualem Sansal, încarcerat în Algeria de la jumatatea lunii noiembrie.

Bruno Retailleau a estimat că retrimițându-l pe Doualemn Naman către Paris, Algeria a căutat o cale de a ”umili Franța”, conform cotidianului Le Figaro.

Algeria a respins acuzațiile Franței de ”escaladare” și ”umilire”, invocând o ”campanie de dezinformare” împotriva Algeriei.

Încă din luna ianuarie, mai mulți influenceri alegrieni și unul franco-algerian au fost vizați de proceduri judiciare în Franța pentru scopuri rău intenționate.

Foto: Profimedia

Citește și:

TRUMP pregătește investiții de 500 de miliarde de dolari în sectorul privat pentru infrastructura bazată pe inteligență artificială

Noul secretar de Stat american le cere diplomaților să promoveze interesele SUA /„Alegătorii decid direcția și l-au ales președinte pe Trump”

Scholz critică politicile lui TRUMP și avertizează că Uniunea Europeană își va apăra interesele

Recomandarea video

Mediafax
„Vorbea despre Lucifer și putere absolută”: mărturii tulburătoare în cazul triplei crime din Târgu Jiu
Digi24
Frații Tate vor să se mute la Cluj-Napoca și să cumpere un hotel celebru, clădire istorică, unde să locuiască. Ce spune primăria
Cancan.ro
Veste DEZASTRUOASĂ pentru clienții Digi! Cresc TOATE abonamentele. Notificarea pe care au primit-o TOȚI consumatorii RCS RDS
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
De ce cresc temerile privind o posibilă confruntare între Rusia și NATO. Unde poate ataca Putin
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Reacția lui Ion Cassian, după ce Monica Tatoiu a spus că Irinel Columbeanu a fost „băiatul lui tata”: „Nu a escrocat pe nimeni, nu l-a văzut nimeni pe holurile DNA”
Digi24
Serviciile britanice dezvăluie, în premieră, câți ruși au fost uciși în războiul din Ucraina
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Ce se întâmplă doctore
O mai recunoști? Azi e celebră, dar nu mai arată deloc așa. Mulți nu își dau seama cine este! Poți ghici din prima?
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Chinezii au șocat Salonul Auto din 2026 cu această mașină extremă
Descopera.ro
Care este cea mai RARĂ culoare din natură?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Câți kilometri are cel mai lung pod din lume și în cât timp poate fi traversat cu mașina?