Prima pagină » Știri externe » Donald Trump o acuză pe Beyoncé că ar fi primit 11 milioane de dolari pentru a o susţine pe Kamala Harris și cere urmărirea penală a artistei

Donald Trump o acuză pe Beyoncé că ar fi primit 11 milioane de dolari pentru a o susţine pe Kamala Harris și cere urmărirea penală a artistei

Donald Trump o acuză pe Beyoncé că ar fi primit 11 milioane de dolari pentru a o susţine pe Kamala Harris și cere urmărirea penală a artistei

Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a lansat o serie de acuzații la adresa unor celebrități, printre care se numără cântăreața Beyoncé Knowles, susținând că acestea ar fi primit bani pentru a o susține pe contracandidata sa la alegerile din 2024, Kamala Harris.

Mai mult, acesta cere urmărirea penală a lui Beyoncé, cu toate că o anchetă anterioară a concluzionat că aceste acuzații sunt nefondate.

Într-o postare pe rețelele de socializare, Trump a susținut că Beyoncé a încălcat legea electorală, acuzând-o pe aceasta că ar fi primit 11 milioane de dolari pentru susținerea candidatei democrate pentru funcția de președinte, Kamala Harris, în timpul unui eveniment din octombrie 2024, organizat la Houston. Potrivit CNN, însă, afirmațiile lui Trump nu au nicio bază clară.

Registrele cheltuielilor arată o plată de 165.000 de dolari din partea echipei de campanie a lui Harris către compania de producție a lui Beyoncé, plată trecută în registre drept „cheltuială de producție a evenimentului de campanie”. Un purtător de cuvânt al echipei lui Harris a declarat anul trecut că susținerea oferită de diverse celebrități pentru candidata democrată nu au fost plătite per se, însă că echipa a fost obligată, conform legii, să acopere cheltuielile pentru apariția vedetelor la evenimentele electorale.

Donald Trump cere „urmărirea penală” a lui Beyoncé

Într-o postare pe Truth Social, Trump a cerut ca Beyoncé și alte vedete să fie urmărite penal pentru campania făcută pentru Harris în perioada alegerilor prezidențiale din 2024.

„Mă uit la sumele mari de bani datorate de democrați, după alegerile prezidențiale, și la faptul că recunosc că au plătit, probabil ilegal, unsprezece milioane de dolari cântăreței Beyoncé pentru sprijin (ea nu a cântat niciodată, nici măcar o notă, și a părăsit scena în fața unui public care huiduia și era furios!), trei milioane de dolari pentru «cheltuieli» către Oprah, șase sute de mii de dolari către «prezentatorul» TV foarte slab cotat Al Sharpton și alții care vor fi numiți pentru că nu au făcut absolut NIMIC!”, a scris Trump.

Beyoncé nu este singura în vizorul celui de-al 47-lea preşedinte al Statelor Unite. În mai, Donald Trump a anunţat că doreşte să lanseze o „anchetă majoră” cu privire la sponsorizările primite de celebrităţi de fosta sa rivală Kamala Harris. „Bruce Springsteen, Oprah, Bono şi poate mulţi alţii au multe explicaţii de dat”, a declarat el pe reţeaua sa de socializare. Oprah Winfrey a negat în special că societatea sa de producţie ar fi primit un milion de dolari de la echipa fostei vicepreşedinte pentru a acoperi costurile legate de organizarea apariţiei sale în celebrul său talk-show.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Donald Trump și Ursula von der Leyen au ajuns la un acord comercial SUA-UE: Taxa vamală de 15% pentru produsele europene

Bill Clinton și Donald Trump i-au trimis SCRISORI lui Jeffrey Epstein. Amândoi figurează într-un album aniversar din 2003, alături de 50 personalități

Sursa foto: Colaj GÂNDUL

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe