Prima pagină » Știri externe » După trei ani, Statele Unite intră deschis în războiul din Siria. Ținta nu e Assad: „Într-un final, vom învinge Statul Islamic”

După trei ani, Statele Unite intră deschis în războiul din Siria. Ținta nu e Assad: „Într-un final, vom învinge Statul Islamic”

După trei ani, Statele Unite intră deschis în războiul din Siria. Ținta nu e Assad:
Președintele american, Barack Obama, s-a declarat miercuri seara pregătit să lanseze atacuri aeriene în Siria împotriva grupării Stat Islamic și a anunțat că forțele americane vor extinde raidurile pe care le efectuează împotriva jihadiștilor din Irak, relatează AFP.

„Nu voi ezita să acționez împotriva Statului Islamic în Siria, precum și în Irak”, a declarat Obama, într-un discurs pronunțat la Casa Albă.

„Obiectivul nostru este clar: vom slăbi și într-un final vom învinge Statul Islamic”, a subliniat președintele american, apreciind că jihadiștii sunniți care au decapitat doi jurnaliști americani aparțin „unei organizații teroriste care nu are altă viziune decât masacrul celor care i se opun”.

Obama nu a oferit detalii cu privire la data când ar putea fi lansate atacuri.

„Nu vom anunța loviturile noastre în avans”, a explicat un oficial american, sub protecția anonimatului.

În cursul discursului său, președintele american a îndemnat Congresul să-i ofere mai multe resurse, pentru a-i „echipa și antrena” pe rebelii sirieni.

De asemenea, sl a anunțat trimiterea a 475 de consilieri suplimentari în Irak și o creștere a ajutorului militar destinat opoziției siriene.

„În colaborare cu Guvernul irakian, vom extinde acțiunile noastre dincolo de protejarea compatrioților și misiuni umanitare și vom viza Statul Islamic, pentru a susține forțele irakiene în ofensiva lor”, a adăugat președintele american.

Începând cu 8 august, forțele americane au efectuat 150 de atacuri aeriene în Irak împotriva pozițiilor jihadiste.

„Acesta este unul dintre principiile fundamentale ale președinției mele: dacă amenințați America, nu veți mai fi niciodată în securitate”, a declarat Obama.

Anna Primac, [email protected]

QUIZ

1. Câți jurnaliști au fost uciși în 2013?

2. Care este cea mai periculoasă țară pentru un jurnalist?

3. Când a avut loc retragerea din Irak?

4. Când a început razboiul din Irak?

5. Când a început conflictul din Siria?

6. SIIL este Al-Qaeda?

7. Unde a aparut SIIL?

8. Care este scopul SIIL?

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Doi frați de 17 și 19 ani s-au înecat la Olimp, sub privirile surorii lor. Ce fotografie i-au trimis mamei cu 30 de minute înainte
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că ceva ar putea curge sub ghețarul uriaș al lui Pluto