Prima pagină » Știri externe » Efectele pandemiei de coronavirus: Italia a înregistrat o scădere economică de 8,8% în 2020

Efectele pandemiei de coronavirus: Italia a înregistrat o scădere economică de 8,8% în 2020

Efectele pandemiei de coronavirus: Italia a înregistrat o scădere economică de 8,8% în 2020

Pandemia de coronavirus a avut efecte negative asuprea economiei Italiei, fiind înregistrată o scădere de 8,8% în anul 2020. Conform datelor provizorii publicate de Institutul Naţional de Statistică (Istat), situaţia pare să înceapă să se îmbunătăţească.

În trimestrul al treilea din 2020, Italia a avut o creştere solidă, dar în perioada octombrie-decembrie 2020, scăderea economică a fost de 2%, „din cauza efectelor noilor măsuri antiepidemice”, anunţă Institutul Naţional de Statistică (Istat), citat de agenţia ANSA.

Valoarea PIB-ului Italiei a scăzut cu 8,8%

În total, în 2020, valoarea PIB-ului Italiei a scăzut cu 8,8%, potrivit Institutului Naţional de Statistică (Istat).

Institutul Naţional de Statistică estimează o creştere economică de 2,3% în 2021.

Economia Uniunii Europene a scăzut cu 6,4% în 2020, iar cea a zonei euro cu 6,8%, conform datelor Eurostat.

Italia relaxează restricțiile. S-au redeschis barurile și cafenelele: „E minunat să vii aici și să vorbești cu oamenii”

În mai multe zone din Italia s-a decis relaxarea restricțiilor. După restricţiile severe impuse în perioada Crăciunului şi Anului Nou, două treimi din Italia a fost declarată „zonă galbenă”, drept pentru care s-a permis redeschiderea barurilor și a restaurantelor.

„Ne-am simțit morți fără baruri”, a spune Tiziana Baldo, aflată într-un bar din centrul Romei, relatează Reuters.

„E minunat să vii aici și să vorbești cu oamenii. Ne simțim vii în fiecare dimineață, înainte de a merge la muncă ”, a mai spus ea.

În timp ce o mare parte a Europei se află încă sub restricții dure, barurile și restaurantele din anumite părți ale Italiei pot servi din nou clienții la mese până la ora 18. După aceea, clienții pot lua mâncarea la pachet până la ora 22.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
Sondaj INSCOP rezultate alegeri București 2025. Ciprian Ciucu îl devansează clar pe Daniel Băluță. Cum stau ceilalți candidați
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate exit-poll, alegeri București 2025. Diferență de 6 procente între primele două locuri, cum arată clasamentul
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe