Prima pagină » Știri externe » Emirul Kuweitului a murit. Suveranul avea 91 de ani

Emirul Kuweitului a murit. Suveranul avea 91 de ani

Emirul Kuweitului a murit. Suveranul avea 91 de ani

Emir Kuweitului, Sheikh Sabah al-Ahmed al-Sabah, a murit marți, la vârsta de 91 de ani.

Anunțul a fost făcut de presa de stat din această țară, iar cel mai probabil emirul va fi succedat la tron de către fratele său vitreg, Sheikh Nawaf al-Ahmed, în vârstă de 83 de ani, informează BBC.

În luna iulie, emirul a fost transportat în Statele Unite pentru a primi îngrijiri medicale după ce a fost supus unei intervenții chirurgicale în Kuweit pentru o afecțiune care nu a fost făcută publică de către autorități.

Emirul a condus țara începând cu anul 2006 și a supravegheat politica externă a Kuweitului timp de mai bine de 50 de ani.

Emirul Kuweitului a fost văzut de-a lungul timpului ca un mediator

Acesta a fost supranumit „decanul diplomației arabe” datorită eforturilor acestuia de a restabili relațiile diplomatice cu statele care au sprijinit Irakul în timpul Războiului din Golf din anii 1990-1991, atunci când Kuweitul a fost invadat de forțele irakiene.

El a fost și un important mediator în ceea ce privește disputele regionale, inclusiv în cazul tensiunilor diplomatice încă în curs între Arabia Saudită și aliații acesteia și Qatar.

Sub conducerea acestuia, Kuweitul a refuzat să intervină militar în războiul civil din Siria. În schimb, emirul a organizat mai multe conferințe pentru strângerea de fonduri destinate ajutorului umanitar în Siria.

Sheikh Sabah a venit la putere în ianuarie 2006, după ce emirul Sheikh Saad al-Abdullah a abdicat, la doar nouă zile de la preluarea tronului, ca urmare a unor probleme de sănătate.

Sheikh Sabah a deținut funcția de premier în timpul fostului emir, Sheikh Jaber al-Ahmad al-Jaber al-Sabah, iar pentru mai mulți ani a fost văzut ca fiind liderul de facto al țării.

Anterior, acesta a fost ministrul de Externe al țării, între 1963 și 1991 și între 1992 și 2003.

Kuweit, țară cu o populație de 4,8 milioane de locuitori, printre care se numără 3,4 milioane de cetățeni străini, ocupă locul șase la nivel mondial în privința rezervelor de petrol și este un important aliat al Statelor Unite.

Țara este condusă de familia Sabah de 260 de ani.

Emirul Kuweitului are ultimul cuvânt în ceea ce privește politica țării și are puterea de a dizolva Parlamentul sau de a trece peste deciziile acestuia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Superstiții ciudate de Revelion: de ce să porți haine cu buline în noaptea dintre ani?