Prima pagină » Știri externe » Erdogan, noi acuzații: Olanda practică „terorismul de stat”. Țări UE sunt „ostatice” ale „rasismului și fascismului”

Erdogan, noi acuzații: Olanda practică „terorismul de stat”. Țări UE sunt „ostatice” ale „rasismului și fascismului”

Erdogan, noi acuzații: Olanda practică
Erdogan, noi acuzații: Olanda practică "terorismul de stat". Țări UE sunt "ostatice" ale "rasismului și fascismului"

„Olanda practică terorismul de stat, care provoacă daunele cele mai grave Europei și Uniunii Europene. Astfel, Uniunea Europeană nu mai este simbolul dreptății, libertății și drepturilor omului. Unele țări europene au devenit ostatice ale rasismului și fascismului”, a afirmat Recep Erdogan.

„Nu se deschide focul asupra Crucii Roșii nici măcar în război, dar Olanda este capabilă chiar și de acest lucru. Îi știm pe olandezi din vremea masacrului de la Srebrenica. Am văzut atunci firea lor și caracterul, când au lăsat să fie masacrați 8.000 de musulmani bosniaci fără a mișca un deget”, a adăugat liderul Turciei.

Iar cancelarul german, Angela „Merkel nu este diferită de Olanda”, a subliniat Erdogan.

Luni seară, Recep Tayyip Erdogan a acuzat-o pe Angela Merkel de susținerea „teroriștilor”, avertizând că va da Olanda în judecată la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului, replica Berlinului fiind că nu acceptă „provocările” și catalogând declarațiile drept „aberante”. „Doamnă Merkel, de ce ascundeți teroriști în țara dumneavoastră? De ce nu luați măsuri?”, a declarat Recep Tayyip Erdogan într-un interviu acordat presei turce, acuzând Berlinul că ar fi ignorat 4.500 de dosare ale unor presupuși teroriști transmise de Ankara. „Doamnă Merkel, susțineți teroriști?”, a adăugat Erdogan. „Germania oferă în mod crud susținere terorismului”, a subliniat Erdogan.

Recep Tayyip Erdogan a declarat în mai multe rânduri că Germania oferă protecție unor militanți ai organizației insurgente Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK) și unor indivizi implicați în complotul militar din Turcia.

Administrația Recep Tayyip Erdogan este implicată în crize cu Germania și Olanda, acuzând presupuse tendințe „naziste” ale acestora după interzicerea participării unor oficiali turci la mitinguri electorale organizate în perspectiva referendumului privind introducerea sistemului prezidențial în Turcia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Un material controversat a început să fie folosit în chirurgia plastică