Prima pagină » Știri externe » Erdogan: Turcia, pregătită să lupte singură împotriva Statului Islamic

Erdogan: Turcia, pregătită să lupte singură împotriva Statului Islamic

Erdogan: Turcia, pregătită să lupte singură împotriva Statului Islamic
Turcia este pregătită se acționeze unilateral la frontiera cu Siria, în cazul în care nu primește ajutor din afară pentru a contracara pericolul reprezentat de organizația teroristă Stat Islamic, a anunțat președintele Tayyip Erdogan, citat de Reuters online.

„Vom învinge în confruntarea cu Stat Islamic. Vom rezolva problema singuri dacă nu primim ajutor să prevenim atacurile cu rachete asupra orașului Kilis,” a declarat Erdogan la o întâlnire televizată.

„Dacă lumea esuează să ajungă la un acord asupra unei acțiuni decisive împotriva organizațiilor teroriste, lumea nu va mai fi un loc sigur,” a mai spus liderul turc.

Orașul turc Kilis, de la frontiera cu Siria, a fost în mod frecvent ținta de atacurilor cu rachete dinspre zonele controlate de gruparea Stat Islamic, care s-au soldat cu 21 de morți și mai multe clădiri distruse.

Drept răspuns, Turcia și coaliția coordonată de Statele Unite au efectuat o serie de raiduri aeriene și bombardamente de artilerie, în urma cărora au murit zeci de militanți islamiști.

Oficialii de la Ankara cer coaliției să acorde mai mult sprijin Turciei în efortul de securizare a frontierei sale sudice.

Recomandarea video

Mediafax
Deputat PNL: Orice tentativă de schimbare a guvernului echivalează cu sabotarea unui obiectiv de țară
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Destinația din Europa unde 300 de euro ajung pentru două săptămâni de vacanță. Povestea unei turiste care nu credea că poate fi atât de ieftin: „Am trăit ca o regină”
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă te prinde poliția cu 61 km/h în localitate. Mai există „limita de toleranță”?
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit cele mai vechi zaruri din lume