Prima pagină » Știri externe » Forțele afgane se luptă cu talibanii pentru recucerirea orașului Kunduz

Forțele afgane se luptă cu talibanii pentru recucerirea orașului Kunduz

Forțele afgane se luptă cu talibanii pentru recucerirea orașului Kunduz
Forțele afgane au declanșat o operațiune pentru a recuceri orașul Kunduz, care a fost ocupat de talibani luni, relatează postul de televiziune BBC în pagina electronică.

Acestea au eliberat zona din jurul închisorii centrale și sediul poliției, a spus purtătorul de cuvânt al poliției din Kunduz, Sayed Sarwar Hossini. Guvernul afgan a transmis că a desfășurat marți sute de trupe noi pentru a ajuta la recucerirea orașului Kunduz.

„Forțele de securitate afgane au recucerit majoritatea părților strategice ale orașului și au loc schimburi de focuri în multe zone”, a declarat pentru agenția Reuters un oficial din cadrul Ministerului afgan de Interne.

Guvernul ar trebui să accepte înfrângerea, a spus, pe de altă parte, noul lider al talibanilor, mollahul Akhtar Mansour. Locuitorii din Kunduz „nu ar trebui să fie îngrijorați cu privire la viețile și proprietățile lor”, și ar trebui să „își continue activitățile în mod normal”, a spus el.

Serviciile de telefonie și alimentarea cu electricitate sunt încă întrerupte, potrivit unor informații. Asociația Medecins Sans Frontieres‎ a transmis că a îngrijit peste 100 de persoane rănite.

Trupele afgane și oficiali s-au retras la aeroport după ce militanți au invadat orașul nordic din mai multe direcții și au eliberat sute de oameni din închisoare. Șeful adjunct al Statului Major al armatei, Murad Ali Murad, a sugerat că forțele guvernamentale s-au retras pentru a evita înregistrarea de victime civile. „Forțele noastre au ajuns acolo la timp, dar am fost nevoiți să acordăm atenție suplimentară pentru a nu cauza victime în rândul civililor”, a spus el.

Militanții au ocupat clădiri-cheie și au eliberat aproximativ 500 de persoane din închisoare, inclusiv membri ai mișcării talibane. Lupte grele s-au desfășurat luni la Khanabad, Chardara și Imam Sahed, principalele intrări în oraș.

Atacul a survenit în contextul în care președintele Ashraf Ghani a împlinit un an de mandat. Acesta a fost unul dintre cele mai importante atacuri de-a lungul anilor și va pune presiune pe unitatea Guvernului lui Ghani – Kunduz este prima capitală de provincie ocupată de talibani de când aceștia au pierdut puterea în urma invaziei conduse de Statele Unite în 2001.

Un purtător de cuvânt al coaliției conduse de NATO în Afganistan a transmis că forțele americane au efectuat un raid aerian asupra orașului marți dimineața „pentru a elimina o amenințare la adresa coaliției și a forțelor afgane” din zonă.

Provincia Kunduz, care face legătura între nordul și centrul Afganistanului, a fost supusă unei serii de atacuri începând cu luna aprilie, talibanii unindu-și forțele cu alți insurgenți. Violențele militanților s-au intensificat în Afganistan de la retragerea majorității forțelor americane și NATO, anul trecut.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Unde trăiește cea mai ciudată pisică din lume?