Prima pagină » Știri externe » Franța va mobiliza activele rusești înghețate pentru a asigura mentenanța tunurilor CAESAR în Ucraina

Franța va mobiliza activele rusești înghețate pentru a asigura mentenanța tunurilor CAESAR în Ucraina

Franța va mobiliza activele rusești înghețate pentru a asigura mentenanța tunurilor CAESAR în Ucraina

Franța va mobiliza activele rusești înghețate pentru a asigura mentenanța tunurilor Caesar, pe care le furnizează Ucrainei, conform  ministrului de Externe, Jean-Noël Barrot.

”Vom anunța imediat că datorită mobilizării activelor rusești înghețate, Franța va putea, prin intermediul companiei KNDS, să asigure mentenanța operațională a tunurilor Caesar, pe care Franța le-a furnizat Ucrainei pentru a rezista în fața Rusiei”, a declarat Jean-Noël Barrot.

Uniunea Europeană a decis să utilizeze activele rusești înghețate pentru a ajuta Kievul. În iunie 2024, grupul de armament franco-german KNDS, care produce în special tancuri Caesar, a oficializat la Paris crearea unei filiale în Ucraina, indicând, mai apoi, înființarea unui centru de mentenanță Caesar. Franța a furnizat aproximativ 60 de exemplare, capabile să lanseze șase obuze în mai puțin de un minut, la 40 de kilometri distanță, cu o mare precizie.

De asemenea, Jean-Noël Barrot a afirmat că trebuie ”să pună presiune asupra lui Vladimir Putin pentru a fi de acord cu un armistițiu”.

”Vrem pacea, iar astăzi, singurul obstacul în calea păcii este la Moscova, defilează, îl cheamă Vladimir Putin. Ieri, președintele Republicii a vorbit cu Donald Trump căruia i-a exprimat această convingere puternică”, a susținut Barrot, conform cotidianului Le Figaro.

Franța vrea un parteneriat cu SUA pentru impunerea unor sancțiuni Rusiei

La trei ani de la începerea ofensivei în Ucraina, războiul nu pare să ia sfârșit, în pofida promisiunilor făcute de președintele SUA, Donald Trump, de convinge cele două state să semneze un acord de pace. Președintele american a amenințat cu retragerea angajamentului Statelor Unite, afirmație care i-a determinat pe europeni să își intensifice eforturile pentru susținerea Ucrainei.

”M-am întâlnit ieri cu Lindsey Graham, senatorul american, care susține un pachet de sancțiuni masive împotriva Rusiei, alături de 70 de senatori democrați și republicani,  și i-am asigurat că, împreună cu europenii, vom adopta un nou pachet de sancțiuni în zilele următoare pentru a face presiune asupra Rusiei”.

Foto: Profimedia

Citește și:

Autoritățile din Ucraina au descoperit o rețea de SPIONI care acționau la ordinele serviciilor din Ungaria

Erika Ciobanu este studentă la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine din cadrul Universității din București. S-a alăturat echipei Gândul în anul 2025. Scrie despre politica internațională, ... vezi toate articolele

Citește și