Prima pagină » Știri externe » GALERIE FOTO. Cum arăta America în timpul marii crize din anii ’30

GALERIE FOTO. Cum arăta America în timpul marii crize din anii ’30

Daily Mail publică o galerie foto cu imagini din timpul Marii Recesiuni din SUA anilor '30, sugerând că pe atunci oamenii au supraviețuit cu mult mai greu decât în contextul actualei crize mondiale.

Daily Mail publică o galerie foto cu imagini din timpul Marii Recesiuni din SUA anilor ’30, sugerând că pe atunci oamenii au supraviețuit cu mult mai greu decât în contextul actualei crize mondiale.

Acestea sunt doar câteva dintre cele peste 1.000 de fotografii alb-negru pe care Biblioteca Națională din New York le-a digitalizat și le-a publicat online. Autorul galeriei foto a declarat că vrea să lase imaginile „moștenire” generațiilor viitoare, pentru ca acestea să vadă cât de greu s-a trăit în Marea Depresiune.

Daily Mail scrie că în imagini apar oameni obișnuiți, din pătura de mijloc a Americii anilor ’30, a căror viață a fost dată peste cap de criza economică. Marea Recesiune a început pe 29 octombrie 1929, când indicele Dow Jones s-a prăbușit cu 23%, iar economia națională și globală au fost trase în jos.

În 1932, rata șomajului în SUA ajunsese la 24,9%, iar milioane de oameni și-au pierdut casele și au fost nevoiți să locuiască pe străzi. Mii de fermieri și-au pierdut pământurile și au ajuns să le lucreze pe ale altora, pentru foarte puțini bani.

Daily Mail scrie că, deși președintele Barack Obama a fost deseori criticat pentru modul cum gestionează criza, situația în care se află SUA acum este mult mai bună decât cea din 1932, când a fost ales Franklin D. Roosevelt. Spre comparație, în prezent rata șomajului este de 8,2%, de peste trei ori mai mică decât în urmă cu 80 de ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Unde va fi înmormântată Brigitte Bardot? „Plângem pierderea unei legende a secolului”