Prima pagină » Știri externe » GARANȚIA pe care UE o cere în negocierile pentru BREXIT. Peste 200.000 de muncitori români ar putea beneficia de acest drept

GARANȚIA pe care UE o cere în negocierile pentru BREXIT. Peste 200.000 de muncitori români ar putea beneficia de acest drept

GARANȚIA pe care UE o cere în negocierile pentru BREXIT. Peste 200.000 de muncitori români ar putea beneficia de acest drept
Liderii Uniunii Europene vor insista ca Marea Britanie să le garanteze drepturile la rezidență permanentă imigranților din state membre UE ajunși pe teritoriul britanic înainte de concretizarea Brexit, în anul 2019, arată un proiect de document european. Peste 230.000 de români lucrează în Marea Britanie, ocupând locul al treilea ca naționalitate, după polonezi (916.000) și irlandezi (322.000).

Potrivit unei copii a documentului obținută de agenția Reuters, orice imigrant UE va putea solicita drept de rezidență permanentă în Marea Britanie după cinci ani pe teritoriul britanic. Acest drept ar urma să îl aibă toți imigranții europeni aflați în Marea Britanie până în momentul ieșirii efective a țării din Uniunea Europeană, în anul 2019.

În plus, liderii europeni vor cere Marii Britanii să suporte toate angajamentele financiare asumate în calitatea de stat membru al Uniunii Europene, suma ridicându-se la zeci de miliarde de euro. Cel mai probabil, sub incidența acestei cerințe vor intra toate activitățile asumate de Londra în cadrul bugetului multianual până în 2020.

Peste 230.000 de români lucrează în Marea Britanie, ocupând locul al treilea ca naționalitate, după irlandezi (322.000) și polonezi (916.000), cei mai mulți imigranți români muncind în domenii precum producție, retail și sănătate, potrivit Bloomberg.

Cei mai mulți muncitori imigranți sunt din Polonia (916.000), urmați de Irlanda (322.000), România (233.000), Portugalia (219.000), Italia (192.000) și Franța (165.000).

Producția (307.000), retailul (261.000), sănătatea și sectorul social (225.000) reprezintă domeniile unde lucrează, în Marea Britanie, cei mai mulți europeni care nu au cetățenie britanică. Personalul din structurile de primire turistică și cei din sectorul de servicii alimentare sunt în număr de 222.000, sectorul construcțiilor angajează 194.000 de imigranți, în timp ce educația are 159.000 de angajați din afara Marii Britanii.

Având în vedere că 2,2 milioane de europeni lucrează în Marea Britanie, băncile, companiile de telecomunicații și fermierii avertizează Guvernul de la Londra că au nevoie de forță de muncă calificată.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Directorul general de la JPMorgan avertizează că slăbiciunea Europei ar putea afecta economia americană
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Fosilele de Anaconda arată de ce sunt acești șerpi atât de mari