Prima pagină » Știri externe » Germania cere Ucrainei să nu blocheze tranzitul de gaz rusesc către UE

Germania cere Ucrainei să nu blocheze tranzitul de gaz rusesc către UE

Germania cere Ucrainei să nu blocheze tranzitul de gaz rusesc către UE
Germania a cerut Ucrainei să nu blocheze livrările de gaz și de petrol din Rusia către țările europene, ce tranzitează teritoriul ucrainean, relatează Itar-Tass, în pagina electronică.

„Guvernul federal speră că Ucraina nu va implementa o măsură pe care premierul (Arsenii) Iațeniuk a anunțat-o vineri”, a declarat luni purtătorul de cuvânt al Guvernului german, Steffen Seibert.

Iațeniuk a declarat că Ucraina ar putea impune sancțiuni pentru 172 de ruși și 65 de firme, în principal din Rusia, și va interzice, de asemenea, tranzitul produselor rusești, inclusiv de gaz, pe teritoriul său. El a declarat, de asemenea, că Ucraina nu are nicio alternativă decât să pună capăt dependenței de gaz față de Rusia.

Companiile rusești care nu vor fi incluse pe o eventuală listă ucraineană vor putea transporta gaz către țările UE, Turcia și Republica Moldova, dacă încheie acorduri directe cu firma ucraineană de gaz Naftogaz, potrivit unei declarații publicate luni de companie.

„Naftogaz insistă că este un partener de încredere în transportul de gaz natural către UE. Compania se declară pregătită să transfere ireproșabil gazele naturale către consumatorii europeni”, a precizat directorul executiv Andrii Kobolev.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce este „grief travel”, noul trend al vacanțelor pentru vindecarea traumelor emoționale
Digi24
„Lipiciul” care ține Rusia și China împreună într-o „prietenie fără limite”
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu, cu Sebastian Stan în distribuție, ovaţionat timp de 12 minute la Cannes
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mai e valabil permisul auto dacă îți schimbi buletinul? Regula din Codul Rutier 2026 care te poate costa mii de lei
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce urșii panda stau uneori în mâini?