Prima pagină » Știri externe » Guvernatorii băncilor centrale din Franța și Germania, despre politicile economice ale lui Trump: „O TRAGEDIE” și „economie din casa GROAZEI”

Guvernatorii băncilor centrale din Franța și Germania, despre politicile economice ale lui Trump: „O TRAGEDIE” și „economie din casa GROAZEI”

Guvernatorii băncilor centrale din Franța și Germania, despre politicile economice ale lui Trump:
Francois Villeroy de Galhau. Foto: Profimedia

Guvernatorii băncilor centrale a Franței și Germaniei au criticat în unison politicile economice ale Administrației Donald Trump, în cea mai recent serie de remarci la adresa președintelui Statelor Unite, în contextul războiului comercial cu Europa.

Prin politicile sale, Administrația președintelui Donald Trump provoacă mai multe daune economiei SUA decât restului lumii, a declarat Francois Villeroy de Galhau, guvernatorul băncii centrale a Franței, în cadrul unei conferințe la Ambasada germană din Paris, alături de omologul său german, Joachim Nagel.

Villeroy de Galhau a declarat că Administrația Trump vede economia ca pe un joc de societate Monopoly la scară mondială, în care jucătorii concurează pentru controlul proprietăților pentru a percepe chirii de la adversari, conform Bloomberg.

Politicile lui Donald Trump, o „tragedie” pentru cea mai mare economie a lumii

Deși se așteptau perturbări după alegerile prezidențiale din SUA, șocul s-a dovedit a fi mai puternic decât se anticipa, a declarat Villeroy de Galhau:

„Anul trecut, am spus că alegerile din SUA au fost un semnal de alarmă economic, dar, sincer, șocul este mult mai violent decât ne așteptam. Este un șoc pentru economia mondială, dar și mai mult pentru economia americană. Ceea ce se întâmplă este o tragedie în primul rând pentru economia americană”.

Joi, Donald Trump a amenințat că va impune o taxă vamală de 200% pentru vin, șampanie și alte băuturi alcoolice din Franța și din alte părți ale Uniunii Europene, aceasta fiind cea mai recentă escaladare într-un război comercial transatlantic în creștere.

Vorbind alături de Villeroy în cadrul dezbaterii de la Paris, omologul său german, Joachim Nagel, a descris ceea ce face Administrația SUA ca fiind „economie din casa groazei”.

„Ceea ce se întâmplă în prezent din partea Administrației americane este politică economică dintr-un spectacol de groază”, a declarat guvernatorul băncii centrale a Germaniei, Joachim Nagel.

Ambii bancheri centrali au afirmat că turbulențele economice reprezintă o oportunitate pentru Europa de a-și relansa economia și de a atrage capital internațional pentru investiții.

Joachim Nagel (d), președintele Deutsche Bundesbank, discută cu colegul său francez François Villeroy de Galhau la Congresul bancar european de la Frankfurt, 22 noiembrie 2024.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Washington Post: Familia Trump, INTERESATĂ de AFACERI cu bursa de crypto Binance, al cărei fondator, închis pentru spălare de bani, vrea o GRAȚIERE

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Metoda japoneză pentru un bagaj de mână ușor dar cu multe opțiuni vestimentare